لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۸

پایان سفر رییس جمهوری چین به آمریکا


رهبر چین در شیکاگو، زادگاه پرزیدنت اوباما، مهمان افتخاری ضیافتی بود که در آن رهبران سیاسی و بازرگانی محلی حضور داشتند
رهبر چین در شیکاگو، زادگاه پرزیدنت اوباما، مهمان افتخاری ضیافتی بود که در آن رهبران سیاسی و بازرگانی محلی حضور داشتند

هو جیانتائو، رییس جمهوری چین روز جمعه با دیداری با دانش آموزان و رهبران بازرگانی در شیکاگو به دیدار چهار روزه خود از آمریکا پایان داد. او در این سفر با پرسش هایی درباره مسائل حساس، از جمله حقوق بشر نیز روبرو شد.

آقای هو در دیدار از دبیرستانی که زبان و فرهنگ چینی را می آموزد، به دانش آموران گفت دانش کلید آینده است. او سپس در یک کارخانه چینی سازنده قطعات اتومبیل با رهبران بازرگانی ملاقات کرد.

رییس جمهوری چین که روز پنجشنبه از واشنگتن به شیکاگو رفت، با ریچارد دیلی شهردار، که سعی دارد فعالیت های بازرگانی چینی را به منطقه جلب کند، ملاقات کرد.

توسعه مناسبات اقتصادی با آمریکا، مقوله عمده ای در دیدار آقای هو بود.

پرزیدنت اوباما روز جمعه در کارخانه جنرال الکتریک گفت تجارت با چین باید دو جابنه باشد.

افزون بر معاملات تجارتی جدید، دو رییس جمهور درباره دیگر مسائل مهم، از جمله کره شمالی و حقوق بشر بحث کردند. آقای هو روز چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترکی با پرزیدنت اوباما اعتراف کرد که چین برای بهبود حقوق بشر باید کارهای زیادی انجام دهد.

رهبر چین در شیکاگو، زادگاه پرزیدنت اوباما، مهمان افتخاری ضیافتی بود که در آن رهبران سیاسی و بازرگانی محلی حضور داشتند. او شیکاگو را به عنوان نمونه «روحیه شهامت و پیشگامی» که به آمریکا در تبدیل شدن به یک قدرت جهانی کمک کرده است، ستود.

ضیافت شام نماد تلاش های ریچارد دیلی، شهردار شیکاگو برای جلب ده ها بازرگان مقیم چین به آنجا و مناطق اطراف و تقویت پیوندهای فرهنگی بین دومین اقتصاد بزرگ جهان و سومین شهر بزرگ آمریکا بود.

دیلی، که پس از ۲۲ سال خدمت به زودی بازنشسته خواهد شد، به رهبر چین گفت امیدوار است ارتباط جدیدی بین شیکاگو و چین که «برای سال ها به نفع نسل های آینده» خواهد بود، شکل بگیرد.

XS
SM
MD
LG