لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۷

رهبران آمریکا و چین از گسترش همکاری بین دو کشور سخن می گویند


رهبران آمریکا و چین از گسترش همکاری بین دو کشور سخن می گویند
رهبران آمریکا و چین از گسترش همکاری بین دو کشور سخن می گویند

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و هو جیانتائو همتای چینی او، ضمن تأیید اختلاف نظر در تجارت، واحد پول چین و حقوق بشر، بر نیاز به همکاری تاکید کردند.

آنها روز چهارشنبه با رهبران بازرگانی آمریکا و چین ملاقات و در باره راه های توسعه فرصت های تجارتی و سرمایه گذاری بحث کردند و سپس در کنفرانس خبری مشترکی حضور یافتند.

آقای اوباما گفت دو ملت وقتی با هم همکاری می کنند می توانند از منافع عمده ای برخوردار شوند. رئیس جمهوری آمریکا در عین حال گفت چین برای کمک به کاهش نابرابری عظیم تجارتی بین دو کشور نیاز دارد ارزش برابر پول خود را بالا ببرد.

باراک اوباما گفت دو طرف ده ها معامله را که موجب خواهد شد صادرات آمریکا به چین از ۴۵ میلیارد دلار فراتر برود تکمیل کردند. او گفت معاملات همچنین چندین میلیارد دلار بر سرمایه گذاری های چین در آمریکا می افزاید.

مناسبات بین آمریکا و چین بر سر اختلافاتی در مسائلی از جمله حقوق بشر، جاه طلبی های اتمی ایران و کره شمالی و خشم فزاینده آمریکا از کسری موازنه بازرگانی عظیم چین با آمریکا، ناهنجار بوده است.

پیشتر در روز چهارشنبه، آقای اوباما در مراسم استقبال رسمی از هو جیانتائو در کاخ سفید گفت دو کشور منافع عظیمی در موفقیت یکدیگر دارند و یاد آور شد آنها وقتی با یکدیگر کار کنند کامیاب تر و امن تر خواهند بود. او همچنین بر نیاز به بهبود وضعیت حقوق بشر در چین تاکید گذاشت.

آقای هو گفت آمریکا و چین منافع و مسئولیت های مشترک گسترده و مهمی دارند و علیرغم اختلاف هایشان باید زمینه های مشتری پیدا کنند.

او یاد آور شد که همکاری دو کشور باید بر احترام و منافع متقابل استوار باشد.

رویداد های روز چهارشنبه با تشریفات مربوط به سفر رسمی یک رهبر خارجی همراه است و با یک ضیافت شام رسمی در کاخ سفید به پایان می رسد.

در این فاصله انتظار می رود رهبران و مقامات ارشد آنها به برخی از سخت ترین مسائلی که در برابر دو قدرت اقتصای بزرگ جهان قرار دارد بپردارند.

مقامات آمریکایی گفته اند باراک اوباما از به چالش گرفتن رئیس جمهوری چین در حساس ترین مسائل طفره نخواهد رفت- حقوق بشر، جاه طلبی های اتمی ایران و کره شمالی، و افزایش خشم آمریکا بر سر ارزش واحد پول چین از آن جمله هستند.

قانون گزاران هر دو حزب سیاسی عمده آمریکا می خواهند چین بابت آنچه آنها آنرا سوء استفاده از ارزش برابر پول می بییند، و همچنین قیمت کالاهای ساخت چین در بازار های خارجی را پایین نگاه می دارد، مجازات شود.

اما هو جیانتائو در مصاحبه ای با روزنامه های آمریکایی گفت به تغییر در سیاست های پولی چین نیاز نیست.

خبرگزاری شین هوا روز چهارشنبه گزارش داد که انتظار می رود رهبران دو کشور همچنین طرح های جدیدی را برای همکاری در پروژه های تجارتی، اقتصادی، انرژی، حفط محیط زیست، توسعه تاسیسات زیر بنایی، مبادلات مردمی، و علوم و فناوری اعلام کنند.

روز پنجشنبه آقای هو با رهبران کنگره آمریکا ملاقات خواهد کرد و پیش از آن که عازم شیکاگو شود، نطق مهمی در شورای بازرگانی آمریکا و چین ایراد خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG