لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۲

چین به معامله تسلیحاتی آمریکا و تایوان اعترض می کند


در پی تهدید های چین به تلافی، لورا تیشلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز شنبه در واشنگتن به خبرنگاران گفت چنین فروش هایی به حفظ ثبات و امنیت در سراسر تنگه تایوان کمک می کند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه به صدای آمریکا گفت «فراهم آوردن تجهیزات دفاعی برای تایوان، آنرا عملا قادر ساخته است در نزدیکتر شدن به چین و توسعه معاملات بازرگانی راحتی بیشتری احساس کند.»

آمریکا بر اساس قرار دادی با تایوان متعهد است به آن جزیره در حفظ امنیت خود کمک کند، و می خواهد تایپه و پکن اختلافات خود را از راه های صلح جویانه حل کنند.

وزارت دفاع آمریکا روز جمعه کنگره را از امکان فروش ۶۰ فروند هلیکوپتر بلک هاوک، موشک های پاتریوت، دستگاه های رادار و تجهیزات ارتباطی، به ارزش شش میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار به تایوان، آگاه ساخت.

این توافق جنگنده های اف – ۱۶ را که تایوان درخواست کرده است، شامل نمی شود.

در تایوان، رییس جمهوری گفت معامله تسلیحاتی قدرت دفاعی کشور را تقویت خواهد کرد و به آن، در حالی که مناسبات بازرگانی نزدیکتری با چین برقرار می کند، احساس امنیت می بخشد.

چین روز شنبه گفت مبادلات نظامی و مذاکرات امنیتی با آمریکا را متوقف می کند و تهدید کرد علیه شرکت های آمریکایی که تجهیزات نظامی به تایوان بفروشند، تحریم هایی برقرار خواهد ساخت.

وزارت امور خارجه چین در بیانیه تندی که خبرگزاری شین هوا منتشر کرده است، گفت معامله تسلیحاتی همچنین بر همکاری بین چین و آمریکا در مسائل عمده منطقه ای و بین المللی اثر خواهد گذاشت.

وزیر امور خارجه چین روز شنبه سفیر آمریکا را فراخواند و به تصمیم واشنگتن اعتراض کرد. او معامله تسلیحاتی را تهدیدی برای امنیت ملی چین نامید و خواهان لغو آن شد. وی همچنین گفت این معامله کوشش برای وحدت دوباره چین با تایوان را تضعیف می کند.

XS
SM
MD
LG