لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۱

سرمایه دار منتقد حزب کمونیست چین از آمریکا تقاضای پناهندگی کرد


وکیل یک سرمایه دار چینی که مقام‌های ارشد حزب کمونیست چین را به فساد مالی متهم کرده و در حال حاضر در تبعید خودخواسته به سر می‌برد، روز پنجشنبه گفت موکلش از ایالات متحده آمریکا تقاضای پناهندگی کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از وکیل این میلیاردر چینی، گوئو ونگویی که با روادید توریستی به آمریکا آمده و در حال حاضر در نیویورک به سر می‌برد، روز چهارشنبه فرم درخواست پناهندگی خود را ارائه کرد.

توماس رَگلند در گفت‌وگوی تلفنی با رویترز گفت، دلیل پناهندگی موکلش به آمریکا این است که او از این نگرانی دارد که با اتهام زنی علیه برخی مقام‌های حزب کمونیست، تبدیل به یک «مخالف سیاسی رژیم چین» شده باشد.

به گفته او ونگویی می‌خواهد به آمریکا پناهنده شود، چون نگرانی زیادی بابت امنیت خود در صورت بازگشت به چین دارد و معتقد است ویدئوها و پیام‌های او در توئیتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی، واکنش پکن را در پی خواهد داشت.

ژنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روز پنجشنبه خود در پکن، در پاسخ به پرسشی در این زمینه، گفت که اطلاعی از این موضوع ندارد.

گوئو ونگویی، که از او با نام «مایلز کووُک» نیز یاد می‌شود، تاجر شناخته شده‌ای است که گفته می‌شود ارتباط نزدیکی با درون حاکمیت چین و مقام‌های ارشد اطلاعاتی آن کشور داشته است. وی سال ۲۰۱۴ میلادی از چین خارج شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG