لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۵

انفجار مهیب در چین ۵۰ کشته و بیش از ۷۰۰ زخمی بر جای گذاشت


انفجار مهیب در چین ۵۰ کشته و بیش از ۷۰۰ زخمی بر جای گذاشت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

نیمه شب چهارشنبه دو انفجار مهیب در انبار حاوی مواد شیمیایی در شهر بندری تیانجین در شمال شرق پایتخت چین را لرزاند. بنا به گزارشها در این رویداد دست کم ۵۰ نفر کشته و بیش از ۷۰۰ نفر زخمی شده اند.

این انفجارها در پی آتش گرفتن یک محموله مواد منفجره در بخشی از انبارهای واقع در منطقه «بیهای» و «روئی های» صورت گرفت و سپس شعله های آتش به سایر نقاط سرایت کرد.

بنا به گزارشها شدت انفجار ها به حدی بوده که در مرکز لرزه‌نگاری چین ثبت شده است. تیانجین شهری بندری در شمال چین و در فاصله ۱۵۰ کیلومتری پکن است و بیش از ۷ میلیون نفر جمعیت دارد.

بیشتر زخمی ها یا دچار سوختگی و شکستگی شده اند، یا بر اثر موج انفجار آسیب دیده اند. به گفته شهردار از سرنوشت دست کم ۲۱ نفر هم هنوز اطلاعی در دست نیست. اولین انفجار ساعت ۱۱ و سی دقیقه شب به وقت محلی رخ داد.

یک شاهد عینی گفت انفجار به حدی بود که ساختمان‌ها و اتومبیل‌ها می‌لرزیدند. شیشه برخی ساختمان‌ها فروریخت و مردم از ترس پا به فرار گذاشته بودند.

اما این انفجار دوم بود که به فاصله چند ثانیه از انفجار اول رخ داد و صدها خودرو را به آتش کشید و شعاع وسیعی از اطراف محل انفجار را ویران کرد.

عملیات امداد با مشارکت صدها آتش نشان و پلیس و نیروهای ویژه نظامی همچنان ادامه دارد. گروهی از کارشناسان مواد شیمیایی برای ارزیابی دامنه آلودگی زیست محیطی ناشی از انفجار مواد شیمیایی خطرناک و رادیو اکتیو به تیانجین اعزام شده اند.

مقام های محلی می گویند علت انفجارها هنوز مشخص نیست و در دست بررسی است، اما به احتمال زیاد مواد شیمیایی که در انبار نگهداری می شد عامل انفجار بوده است.

تصاویری که مردم بر رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته‌اند شعله‌های عظیم آتش و دود را نشان می‌دهد که به آسمان بلند شده است.

XS
SM
MD
LG