لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۷

سازمان ملل: چین در سالگرد کشتار میدان تیان‌آن‌من اقدام به تهدید و بازداشت افراد کرده است


دفتر حقوق‌بشر سازمان ملل اعلام کرده است که دولت چین در سی‌امین سالگرد اعتراض‌ها در میدان تیان‌آن‌من شهر پکن، اقدام به تهدید و بازداشت برخی شهروندان این کشور کرده است.

رویترز گزارش کرده است که دفتر حقوق‌بشر سازمان ملل متحد به این خبرگزاری گفته است برخی شهروندان چینی از سوی دولت در این روز بازداشت شده‌اند.

سخنگوی دفتر حقوق‌بشر سازمان ملل متحد اضافه کرده است که اخباری هم درباره تشدید سانسور در چین هم‌زمان با فرا رسیدن سی‌امین سالگرد اعتراض‌ها در تیان آن‌ من منتشر شده است.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در سی‌اُمین سالگرد واقعه میدان تیانانمن در چین گفته بود: «ما به قهرمانان مردم چین که ۳۰ سال پیش برای مطالبه حق خود در میدان تیانانمن دلاورانه به پا خاستند، درود می‌فرستیم.»

آقای پمپئو در این بیانیه که در وبسایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، گفت: «ما از دولت چین می‌خواهیم تمامی کسانی که به دلیل استفاده از حقوق‌ و آزادی‌هایشان به بند افتاده‌اند را آزاد کند، دستگیری‌های خودسرانه را متوقف کند، و از سیاست‌های بی‌فایده‌ای که تروریسم را با بیان مذهبی و سیاسی در هم می‌آمیزد، دست بکشد.»

روز ۴ ژوئن ۱۹۸۹، دولت حزب کمونیست چین تانک‌ها و سربازان خود را برای برهم زدن هفته‌ها اعتراض در میدان تیانانمن، به آن محل فرستاد. این اقدام با مقاومت معترضان رو به رو شد و به درگیری‌های خونینی انجامید که در نتیجه آن شمار بسیار زیادی کشته و زخمی شدند. شمار کشته‌شدگان آن واقعه، که به کشتار میدان تیانانمن معروف است، از چند صد نفر تا چند هزار نفر تخمین زده می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG