لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۲

نخستین دیدار رهبران چین و تایوان در ۶۶ سال


رهبران چین و تایوان روز شنبه برای نخستین بار از زمانی که جنگ داخلی در ۶۶ سال پیش دو طرف را از هم جدا کرد ملاقات کردند، و هر چند توافق عمده ای صورت نگرفت دیدار را به عنوان نشانه ای از ثبات جدید در مناسبات ستودند.

به گزارش آسوشیتد پرس، شی جین پینگ رئیس جمهوری چین و ما یینگ جو رئیس جمهوری تایوان در یک ناحیه بی طرف در سنگاپور در سالن بزرگ هتلی به طرف یکدیگر رفتند و در حالی که لبخند می زدند دست دادند.

شی در سخنان کوتاهی پیش از آنکه وارد جلسه محرمانه شوند، گفت "تاریخ این روز را ثبت خواهد کرد" و به هدف های چین برای اتحاد با تایوان اشاره کرد و افزود "ما یک خانواده هستیم. هیچ نیروی نمی تواند ما را از هم جدا کند."

ما گفت "دوطرف باید به ارزش ها و شیوه زندگی یکدیگر احترام بگذارند" و افزود "مناسبات "از همیشه صلحجویانه تر و باثبات تر است."

چین و تایوان وقتی در سال ۱۹۴۹ از هم جدا شدند، هرکدام در آرزوی جذب دیگری بود، هرکدام خود را تنها دولت قانونی تمام چین، شامل تایوان، می دانست.

چین هنوز هم می خواهد تایوان سرانجام در صورت لزوم به زور به سرزمین های این کشور ملحق شود. در حالی که بسیاری از شهروندان تایوان ترجیح می دهند کشور موقعیت جداگانه خود را حفظ کند.

منتقدین رئیس جمهوری تایوان نگران آن هستند که دیدار او با شی و تماس های مشابه راه را برای پکن در اعمال کنترل بیشتر بر تایوان و عمیق تر شدن انزوای بین المللی آن هموار کند.

با این حال، ما در یک نشست خبری پس از ملاقات با شی گفت او علاقه مردم تایوان را برای مشارکت بیشتر در جامعه جهانی، بویژه برای سازمان های غیر دولتی ابراز داشت.

XS
SM
MD
LG