لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

سفر فرستاده ویژه پکن به دمشق و گفتگو در مورد طرح صلح چین


سفر فرستاده ویژه پکن به دمشق و گفتگو در مورد طرح صلح چین
سفر فرستاده ویژه پکن به دمشق و گفتگو در مورد طرح صلح چین

فرستاده ویژه چین به قصد اعمال فشار برای توقف بی قید و شرط خشونت در سوریه و آغاز گفتگوی سیاسی در این کشور وارد دمشق شد.

لی هواکینگ، سفیر پیشین پکن در دمشق روز چهارشنبه ۱۷ اسفند (۷ مارس) گفت با مقامات دیدار می کند تا طرح صلح ۶ ماده ای را برای آنان تشریح کند. پکن این طرح را روز یکشنبه عنوان کرد.

لی گفت: «این دیدار به هدف تشریح این پیشنهاد ( ۶ ماده ای ) انجام می شود. گفتگو با طرف سوری در مورد وضعیت کنونی در این کشور هدف دیگر این سفر است. اینها مسائلی هستند که ما در مورد آنها گفتگو کردیم. من موضع چین و اساس پیشنهاد چین را توضیح دادم.»

لی گفت در پی آن است تا مقامات سوریه جزئیات بیشتری در مورد وضعیت مناطقی از این کشور در اختیار او قرار دهند که نیروهای سوریه علیه مخالفان غیرنظامی دولت و افرادی که چندان مسلح نیستند، درگیر نبرد خشونت بار و بی رحمانه ای هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پکن گفت چین با گروههای مخالف نیز در تماس بوده است.

اقدام چین و روسیه در وتوی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که خواستار کناره گیری پرزیدنت بشار اسد شده بود، انتقادهای بین المللی شدیدی را برانگیخت. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده این وتو را «نکوهش آمیز و مطرود» خواند.

طرح چین که به نظر می رسد در واکنشی نسبت به این انتقادها پیشنهاد شده است، خواستار توقف بی قید و شرط خشونت، به ویژه علیه غیرنظامیان بیگناه شده است. این طرح پیشنهادی همچنین خواستار آغاز گفتگوی سیاسی در سوریه از طریق سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب شده است.

در این طرح همچنین از همه کشورها خواسته شده است تا به استقلال سوریه احترام بگذارند. چین همچنین از سازمان ملل متحد خواسته است تا برای هماهنگی در ارسال کمکهای امدادی بشردوستانه به سوریه نقش راهبردی ایفا کند.

احتمال دارد دمشق به دلیل دفاع چین از دولت اسد در شورای امنیت سازمان ملل متحد، از طرح پیشنهادی لی استقبال کند. یکی از ساکنان دمشق از مخالفان جدی و طولانی چین با مداخله در امور داخلی هر کشوری استقبال کرد.

این شهروند دمشق گفت: «مهمترین امر این است که چین با مداخله خارجی در امور سوریه مخالف است. چین تاکید کرده است که برنامه ریزی و حل و فصل بحران سوریه به این کشور مربوط است. آرزوی ما این است که همه درگیریها به هر صورت ممکن پایان یابند.»

این ساکن دمشق که نخواست هویت خود را فاش کند، گفت مردم سوریه چشم انتظار برقراری صلح و آرامش هستند.

در طرح ۶ ماده ای چین به طور ویژه تاکید شده است که چین با هر گونه مداخله نظامی مسلحانه و یا تلاش برای تحریم «تغییر رژیم» در سوریه مخالف است.

XS
SM
MD
LG