لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۹

چین در اعتراض به تصویب قانون حمایت از دموکراسی‌خواهان هنگ کنگ، سفیر آمریکا را احضار کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - چین سفیر ایالات متحده در پکن را فراخواند تا به تصمیم پرزیدنت ترامپ در امضای قوانین حقوق بشر هنگ کنگ «قویا اعتراض» کند.

بنا بر بیانیه وزارت خارجه چین، له یوچنگ، معاون وزیر خارجه چین، روز پنج شنبه، به تری برنستد، سفیر ایالات متحده در پکن، گفت این امر «مداخله جدی در امور داخلی چین» محسوب می شود و این اقدام «نقض جدی قانون بین الملل» است. او از واشنگتن خواست برای «پرهیز از وارد آوردن آسیب بیشتر» به روابط ایالات متحده و چین از اجرای این قوانین خودداری کند.

پرزیدنت ترامپ چهارشنبه دو قانون مجزا را امضا کرد که، با وجود ابهام در رسیدن به توافق تجاری و تهدیدهای پکن، از تظاهرکنندگان دموکراسی خواه در هنگ کنگ حمایت می کنند.

مجلس نمایندگان و سنای ایالات متحده هفته گذشته با رای اکثریت قاطع هر دو طرح را تصویب کرده بودند.

در یکی از قوانین، برای تضمین امتیاز ویژه تجاری هنگ کنگ، وزارت خارجه آمریکا باید سالانه تصدیق کند که چین به هنگ کنگ امکان خودگردانی کافی می دهد. این قانون آن دسته از مقام های چینی را که چنین نکنند، تهدید به تحریم می کند.

در قانون دوم، صادرات گاز اشک آور، اسپری فلفل، گلوله پلاستیکی، و دیگر گلوله های غیر مهلک به پلیس هنگ کنگ ممنوع شده است.

روشن نیست که آیا این تصمیم پرزیدنت ترامپ به توقف مذاکرات تجاری میان پکن و واشنگتن منجر خواهد شد یا نه. وزارت خارجه چین گفت اگر ایالات متحده به مداخله در امور چین ادامه دهد دست به «اقدامات متقابل محکم» خواهد زد.

دولت هنگ کنگ با ابراز «تاسف عمیق» از اقدام ایالات متحده گفت این امر «پیامی غلط» برای تظاهرکنندگان در بر دارد.

اما پرزیدنت ترامپ گفت: «این قوانین را از سر احترام به شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین، و مردم هنگ کنگ امضا کرد.» رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه ای گفت «این قوانین با این امید تصویب شد که رهبران و نمایندگان چین و هنگ کنگ بتوانند دوستانه اختلافات‌شان را حل کنند و به صلحی بلندمدت و رفاه برای همه دست یابند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG