لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

تعویق در سفر عمر البشیر به چین


تعویق در سفر عمر البشیر به چین
تعویق در سفر عمر البشیر به چین

سفر رسمی چهار روزه عمر البشیر رئیس جمهوری سودان به چین به دلایل نامعلوم به تعویق افتاده است.

وزیر امور خارجه سودان می گوید عمرالبشیر که قرار بود در پایان بازدید خود از ایران به چین سفر کند، پس از اینکه مسیر پرواز هواپیما تغییر داده شد دستور بازگشت به ایران را داد و هواپیمای حامل رئیس جمهوری سودان به تهران بازگشت. عمر البشیر برای رسیدن به چین باید از آسمان ترکمستان گذر می کرد. هنوز دلیل بازگشت هواپیمای رئیس جمهوری سودان به تهران روشن نشده است. اما انتظار می رود سفر رسمی عمرالبشیر به چین بار دیگر شب هنگام به وقت تهران صورت گیرد.

براساس برنامه ریزی دولت های چین و سودان قرار بود عمر البشیر روز دوشنبه به چین سفر کند تا با هو جین تائو رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفتگو کند.

سفر رسمی چهار روزه رئیس جمهوری سودان به چین با انتقاد شدید سازمان های مدافع حقوق بشر روبرو شده بود، زیرا دولت چین با درخواست دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی سازمان ملل متحد مبنی بر بازداشت عمر البشیر به اتهام نسل کشی در جنوب سودان مخالفت کرده بود.

عمر البشیر در آستانه سفر رسمی به چین در گفتگو با رسانه های چینی با ستایش از کمک های اقتصادی آن کشور به سودان و نادیده گرفتن تحریم های غرب قدردانی کرد.

کشورهای غربی به رهبری ایالات متحده آمریکا دولت عمرالبشیر را به دلیل سرکوب خونین مردم جنوب این کشور مورد تحریم های اقتصادی و سیاسی قرار داده اند.

عمرالبشیر همچنین با اشاره به فرارسیدن زمان استقلال جنوب سودان به «شین هوا» خبرگزاری رسمی چین نیز گفت او انتظار دارد دولت چین به روابط خوب خود با هردو بخش شمال و جنوب سودان ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG