لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

چین و کشورهای جنوب شرقی آسیا پس از ۱۷ سال توافق مقدماتی بر سر دریای محل مشاجره خواهند داشت


بخش انگلیسی صدای آمریکا - چین و گروهی از کشورهای جنوب شرقی آسیا پس از هفده سال عمیق ترین اختلاف ها بر سر حق حاکمیت و کنترل دریای میان کشورهایشان قصد پایان دادن به مرحله اول تعیین مقررات دریانوردی طی چند ماه آتی را دارند.

ده کشور عضو «اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا» موسوم به «آسه آن» و چین اولین قرائت مقررات جدید را در جلسه سالانه آسه آن در ماه نوامبر انجام خواهند داد.

تعیین مقررات به کشتی ها کمک خواهد کرد بدون اعطای اولویتی ویژه به هر دولتی از برخوردها در «دریای چین جنوبی» پرهیز شود. تصادم شناورهای فیلیپینی و چینی در ۹ ژوئن و فشار منطقه ای فزاینده بر چین انگیزه ای تازه برای امضای این مقررات ایجاد کرد.

پکن پیشتر زمان تکمیل مقررات جدید را سال ۲۰۲۱ تخمین زده بود؛ اما در ماه مارس گفت این تاریخ باید جلوتر کشیده شود.

چین پیش از سال ۲۰۱۶ عجله ای برای امضای مقررات جدید نشان نمی داد، اما پس از ناکامی در دادگاه حل اختلاف بر سر مبنای حقوقی ادعاهایش درباره دریای چین جنوبی و روبرو شدن با فشار روزافزون از سوی ایالات متحده از سال ۲۰۱۷ همکاری نزدیک تری با کشورهای جنوب شرقی آسیا نشان داده است.

آمریکا از سال ۲۰۱۷ گشت زنی های دریایی اش را در آن منطقه افزایش داده و می گوید با دیگر کشورهای آسیایی بر سر دفاع همکاری نزدیک تری خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG