لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۹

در آستانه سفر ترامپ به شرق آسیا؛ چین و کره جنوبی دوباره نزدیک می‌شوند


در توافق سه شنبه میان پکن و سئول دو کشور پذیرفتند که تنش ناشی از نصب سامانه ضد موشکی تاد را پشت سر بگذارند و مناسبات تجاری و اقتصادی را از سر بگیرند.

نصب سامانه موشکی آمریکا در کره جنوبی با هدف مقابله با تهدید های کره شمالی ناخشنودی چین را به دنبال داشت هرچند پکن هرگز تنش در مناسبات با سئول را مستقیما به سامانه موشکی ربط نداد.

چین نگران است که سامانه قدرتمند ثاد در نظام امنیتی قلمرو آن کشور نفوذ کند.

با وجود اتحاد کره جنوبی با آمریکا و استقرار ۲۸۵۰۰ سرباز آمریکائی در خاک کره جنوبی، و حمایت چین از کره شمالی ، روابط پکن و سئول بخصوص در حوزه اقتصادی بسیار گرم بود تا آنکه سامانه ثاد در کره جنوبی نصب شد و مقامهای چینی را بشدت خشمگین کرد.

کاهش شمار توریست های چینی در کره جنوبی تا ۵۰ در صد در ۹ ماهه گذشته به صنعت توریسم کره جنوبی ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار زیان وارد کرده است.

این تنش زدائی غیره منتظره بود و در آستانه سفر پرزیدنت ترامپ به شرق آسیا و دیدار از کشورهای چین و کره جنوبی، موجب بالارفتن شاخص سهام کره جنوبی شد که مشتریان عمده کالاهایش را چینی ها تشکیل می دهند.

«مون جای-این» رئیس جمهوری کره جنوبی ابراز تمایل کرده در حاشیه نشست آسه آن- سازمان کشورها ی آسیای جنوب شرقی- با شی جین پینگ همتای چینی دیدار و گفتگو کند.

خبرگزاری رویترز می گوید تنش اخیر میان پکن و پیونگ یانگ بر اثر آزمایش های موشکی و هسته ای کره شمالی نیز در گرم شدن مناسبات چین با کره جنوبی نقش موثری داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG