لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۸

آغاز اجلاس دو روزه رهبران سازمان شانگهای


رهبران چین، روسیه و چهار کشور آسیای میانه روز چهارشنبه اجلاس سالانه ای را که در آن آینده افغانستان در راس دستور کار آنها قرار دارد گشودند.

در پیشاپیش جلسه دو روزه سازمان همکاری شانگهای، هو جیانتائو رییس جمهوری چین گفت در حالی که نیروهای خارجی به درگیری نظامی در افغانستان پایان می دهند، او پیش بینی می کند بلوک منظقه ای نقش عمیق تری در کشور ایفا خواهد کرد.

رییس جمهوری چین در مصاحبه ای که رسانه های دولتی چین منتشر کردند گفت گروه شش کشوری برای تضمین صلح و ثبات منطقه ای باید نزدیکتر کار کند. اما در این باره که گروه چگونه می تواند نقش بزرگتری در افغانستان بازی کند توضیخی نداد.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان از مشارکت بیشتر چین در کشورش استقبال کرد. او که در جمع دانشجویان دانشگاه در پکن سخن می گفت اظهار داشت قصد دارد بزودی یک توافقنامه مشارکت استراتژیک با چین امضا کند.

کرزی گفت چین دومین اقتصاد بزرگ جهان و کشوری است که بسرعت پیش می رود، و افغانستان بر آن است مناسبات خود را با آن کشور تقویت کند.

سازمان همکاری شانگهای درسال ۲۰۰۱، بخشی برای مهار نفوذ ناتو تاسیس شد . افزون بر چین و روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان را شامل می شود.

هند، ایران، و پاکستان نیز به عنوان ناظر حضور دارند و می توانند در جریان جلسات رسمی در رایزنی های حاشیه ای شرکت کنند.
XS
SM
MD
LG