لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۹

سرکوب آزادی بیان در چین | درخواست دوست یک خبرنگار ناپدیدشده چینی از جامعه جهانی: چن کیوشی را از یاد نبرید


بخش انگلیسی صدای آمریکا - یکی از دوستان چن کیوشی، که پیش از ناپدید شدن در ششم فوریه اعتراضات دموکراسی‌خواهان هنگ کنگ و کووید۱۹ را پوشش می‌داد، از جهان خواست وضعیت دشوار شهروندخبرنگاران را از یاد نبرند.

چن کیوشی اخبار مربوط به شیوع ویروس جدید کرونا را از شهر ووهان چین گزارش می‌کرد و ویدئوهایی را در شبکه‌های اجتماعی یوتیوب و توئیتر، که در دسترسی به آنها در چین ممنوع است، به اشتراک می‌گذاشت.

دوست او به صدای آمریکا گفت هیچکس نمی داند چن کجا است. وی در توئیتر نوشت که احتمال دارد این دوست خبرنگار و حقوقدانش تحت نظارت و در حصر خانگی باشد.

دوست چن سوم ماه مه و در روز آزادی مطبوعات در حساب کاربری او در توئیتر نوشت: «چن کیوشی از ۸۶ روز پیش و بعد از پوشش اخبار ویروس جدید کرونا در ووهان، از دسترس خارج شده است. خواهش می‌کنم او را نجات دهید!»

این توئیت همراه با عکسی از از چن و دعایی برای شهروندخبرنگاران به زبان چینی منتشر شد. معنای آن دعا این است: «دانستن ما را توانمند می‌کند، دانستن به ما کمک می‌کند تصمیم بگیریم، دانستن ما را آزاد نگه می‌دارد.»

دست کم شش فعال و شهروندخبرنگار در چند ماه اخیر در چین بازداشت یا ناپدید شده، و یا آن که تحت «قرنطینه اجباری» قرار گرفته‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG