لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۶

اعتراض دهها روحانی به چین برای بازداشت گسترده مسلمانان اویغور


پلیس چین مدارک یک مرد جوان اویغور را بررسی می کند.
پلیس چین مدارک یک مرد جوان اویغور را بررسی می کند.

۲۷۸ روحانی مسلمان از کشورهای مختلف جهان در یک نشست با تاکید از پکن خواستند همه بازداشتی‌های اقلیت‌های قومی و دینی عمدتا اویغور را آزاد کند و به سیاست سرکوب اقلیت‌ها پایان بدهد.

شرکت کنندگان در این نشست که دوشنبه ۵ آذر در واشنگتن برگزار شد، از کشورهای جهان خواستند تا پناهجویان مسلمان استان سین کیانگ را پذیرا باشند و ضمن بررسی جریان سرکوب اقلیت‌ها در چین از پکن بخواهند همه بازداشتی‌ها را آزاد سازد.

آنها عملیات اخیر دولت چین در بازداشت شمار زیادی از اویغورهای ساکن استان سین کیانگ را محکوم کردند و از کشورهای جهان خواستند با اعمال تحریم‌های شدید از دولت چین بخواهند سرکوب اقلیت مسلمان کشور و سایر اقلیتها را متوقف سازد. این روحانیون در هشدار روز دوشنبه یادآور شدند که کوتاهی در برابر اقدام‌های سرکوبگرانه پکن این پیام را به دولت کمونیستی چین می‌رساند که جهان شکنجه روانی شهروندان بیگناه را می‌پذیرد.

بازداشت گسترده اویغورها در ماه‌های اخیر موجب شده است فعالان، دانشگاهیان، و دولت‌های خارجی به پکن اعتراض کنند.

در ماه اوت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گزارش‌هایی دریافت کرد دایر بر اینکه میلیونها اویغور و افرادی از سایر اقلیتها در «اردوگاه‌های مخفی در بازداشت به سر می برند.»

دولت چین هر نوع عملیات سرکوب در سین کیانگ را انکار کرده و می‌گوید پکن از فرهنگ اقلیت‌های قومی و دینی حمایت می کند. وانگ یی، وزیر خارجه چین، نیز گفته است جهان نباید به «شایعه ها» در باره سین کیانگ گوش فرا دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG