لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۱

برخورد چین با فعالان دموکراسی خواه


آرشیو
آرشیو

مقامات چین روز یکشنبه چندین فعال مخالف دولت را بازداشت کردند و در شهرهای مهم این کشور، ماموران پلیس را مستقر کردند. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که در یک فراخوان اینترنتی، از شهروندان چین خواسته شد تا در پی تظاهرات حامیان دموکراسی و آزادی بیان در خاورمیانه و شمال آفریقا، در چین نیز چند راه پیمایی برگزار شود.

پلیس در پکن، شانگهای و یازده شهر مهم دیگر برای در انزوا قرار دادن وکلای حقوق بشر و فعالان دموکراسی خواه به سرعت عمل کرد. این اقدام پلیس به دنبال یک کمپین زیر زمینی تحت عنوان «انقلاب یاس» صورت گرفت، عنوانی که نخستین بار توسط فعالانی که دولت تونس را در ماه ژانویه سرنگون کردند مورد استفاده شد.

روز یکشنبه یک تظاهرات کوچک نیز در هنگ کنگ گزارش شد. در این منطقه، فعالان مخالف دولت چین خواستار آزادی تازه ترین دموکراسی خواهان بازداشت شده توسط مقامات شدند.

تحلیلگران غربی می گویند بسیاری از فراخوان های اینترنتی به نظر می رسد در سایت های که بیرون از چین مستقر هستند صادر شده است. این سایت ها توسط مخالفان چینی در تبعید اداره می شود. این پایگاه های اینترنتی همچنین از معترضان خواستند تا تقاضای خود برای مسکن، عدالت، آزادی و دموکراسی را فریاد بزنند.

XS
SM
MD
LG