لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

رویارویی چین و فیلپین در دریای جنوبی چین


رویارویی چین و فیلپین در دریای جنوبی چین
رویارویی چین و فیلپین در دریای جنوبی چین

فیلیپین چین را به اعزام کشتی جنگی دیگری به جزایر مورد اختلاف در دریای جنوبی چین متهم کرده است.

در میانه ادامه تنش در منطقه، سخنگوی وزارت امور خارجه فیلیپین روز جمعه گفت دولت متبوع وی قصد دارد از مقامات چین بپرسد چرا توافق خودداری از وخیم ساختن وضع را نقض کرده اند.

پیشرفته ترین قایق گشت و حفاظت از ماهیگیری چین، يوژنگ ۳۱۰، روز جمعه وارد آبهای اسکاربورو شل شد.

شین هوا، خبرگزاری رسمی چین، گزارش داد که اين قايق گشت برای «حفاظت از حقوق دریایی چین و تضمین ایمنی ماهیگیران چینی» گشت های عادی در منطقه انجام خواهد داد.

رویارویی ۱۰ روزه زمانی آغاز شد که کشتی های شناسایی چین یک کشتی جنگی فیلیپینی را از دستگیری ماهیگیران چینی در نزدیکی آبهای اسکاربورو شل، که هر دو طرف مدعی آن هستند، بازداشتند.

روز جمعه جمعیتی از مردم در برابر سفارت چین در مانیل به ادعاهای ارضی پکن اعتراض کردند.
فیلیپین از چین خواسته است که مساله به یک دادگاه بین المللی ارجاع شود و می گوید آبهای مورد اختلاف در داخل منطقه اقتصادی انحصاری آن کشور قرار دارد. چین این درخواست را رد کرده است و می گوید جزایر، که در چین بنام هووانگ یان شناخته می شوند، بخشی اصلی از سرزمین چین هستند و ادعای فیلیپین بر آنها بی اساس است.

فیلیپین، چین، ویتنام، تایوان، مالزی و برونی همه ادعاهایی در دریای جنوبی چین دارند. چین مدعی تقريبا تمامی آن آبها است. فیلیپین اعلام می دارد بر اساس کنوانسیون بین المللی حقوق دریاها، آبهای اين منطقه بخشی از سرزمین آن است.

XS
SM
MD
LG