لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۴

تاکید چین و فیلیپین بر تعهد خود به حل اختلافات


تاکید چین و فیلیپین بر تعهد خود به حل اختلافات
تاکید چین و فیلیپین بر تعهد خود به حل اختلافات

چین و فیلیپین روز پنجشنبه بر تعهد خود به حل مسالمت آمیز اختلافات سرزمینی در دریای چین جنوبی بار دیگر تاکید گذاشتند، در همین حال قول دادند پیشرفت اقتصادی در سراسر شرق آسیا را تقویت کنند.

در پکن، بنینگو آکینو رییس جمهوری فیلیپین و هو جینتائو همتای چینی او در بیاینه مشترکی متعهد شدند گفت و شنود برای ادامه صلح، امنیت و ثبات در منطقه را گسترش دهند و امکانات لازم را برای حفظ رشد اقتصادی فراهم آورند.

در ماه های اخیر، در حالی که چین، فیلیپین و ویتنام مدعی مالکیت بخش های بزرگی از دریای چین جنوبی - که گفته می شود دارای منابع دست نخورده انرژی و مواد معدنی هستند - شده اند، بر تنش های سیاسی و نظامی در بیشتر نواحی منطقه افزوده شده است.

این ادعاها به چندین رویارویی دریایی و اقدام های هر سه کشور برای تقویت حضور نظامی خود در منطقه منجر شده است. برونی، مالزی و تایوان نیز مدعی بخش هایی از دریا در نزدیکی خطوط ساحلی خود هستند.

آکینو روز یکشنبه همراه با هیات بزرگی از بازرگانان فیلیپینی وارد چین شد. او می خواهد چین را به سرمایه گذاری در بخش های کشاورزی، توریسم، انرژی و حوزه های دیگر تشویق کند.

روز پنجشنبه دو رییس جمهوری شاهد امضای ۹ قرارداد، از جمله یک برنامه پنج ساله برای تقویت تجارت دوجانبه به ۶۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۱۶، بودند.

XS
SM
MD
LG