لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۲

گیلانی : چین بهترین دوست پاکستان است


آرشیو
آرشیو

یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان از چین به عنوان «بهترین و مورد اعتماد ترین دوست» کشورش تجلیل کرد.

گیلانی که برای دیداری چهار روزه به چین رفته است، روز سه شنبه پیش از ورود به شانگهای در مصاحبه ای با خبرگزاری شین هوا گفت« چین یک دوست واقعی و آزموده است و نخستین کشوری است که پس از حمله آمریکا همبستگی خود را با پاکستان نشان داد. گیلانی یادآور شد که چین پاکستان را همیشه در کنار خود خواهد یافت.

انتظار می رود گیلانی در زمانی که مناسبات کشورش با آمریکا در پی حمله نیروهای ویژه آمریکایی به مجتمع مسکونی اسامه بن لادن، رهبر القاعده دچار تنش شده است، بر پیوندهای گرم با چین تاکید بگذارد.

قرار بود این سفر چند هفته پیش و همزمان با شصتمین سالگرد برقراری مناسبات دیپلماتیک بین دو کشور صورت گیرد. اما تحلیل گران گفتند زمان انجام آن فرصتی برای پاکستان فراهم می آورد که نشان دهد دوستان قدرتمند دیگری غیر از آمریکا دارد.

گیلانی قرار است روز چهارشنبه پیش از سفر به پکن و ملاقات با رییس جمهوری و نخست وزیر چین، در نخستین کنفرانس مجمع فرهنگی جهانی در شهر «سوژو» سخنرانی کند.

مقام های پاکستانی گفتند مذاکرات گیلانی علاوه بر منافع مشترک،مسائل منطقه ای و بین المللی را نیز شامل شود. وی همچنین قرار است با بانکداران و سرمایه گذاران عمده چین ملاقات کند.

XS
SM
MD
LG