لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۹

نخست وزیر چین به سفر پاکستان پایان داد


سخنرانی ون جیابانُو نخست وزیر چین در پارلمان پاکستان
سخنرانی ون جیابانُو نخست وزیر چین در پارلمان پاکستان

«ون جیابائو» نخست وزیر چین سفر سه روزه خود به پاکستان را با سخنرانی در جلسه مشترک پارلمان پاکستان به پایان رساند که ضمن آن «جیابائو» بار دیگربر تعهد کشورش به گسترش همکاری استراتژیک با پاکستان مهر تأکید گذارد.

«این گزینه استراتژیک هردو کشور برای تقویت و توسعه اتحاد با یکدیگر است که به سود مردم دوکشور و منطقه و صلح و ثبات بین المللی است.»

نخست وزیر چین هنگام ترک پاکستان در پایگاه نظامی هوایی «چاک لالا» از جانب یوسف رضا گیلانی و مقامات ارشد نظامی و غیر نظامی پاکستان بدرقه شد .

نخست وزیر چین طی سفر خود به پاکستان با آصف علی زرداری، رییس جمهوری و یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر و مقامات ارشد آن کشور ملاقات و گفت و گو کرد و همچنین مذاکراتی با فرماندهان نیروهای سه گانه ارتش پاکستان داشت.

چین تأمین کننده اصلی سخت افزارهای نظامی و دفاعی پاکستان است و همچنین پاکستان را در بنای تأسیسات اصلی تولید انرژی آن کشور، و تاسیسات دیگری که بنای آن در راه است کمک کرده است. طی سفر ون جیابائو دوطرف یادداشت تفاهمی را که ظرف سه سال آینده ۲۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری چین در پاکستان را به ارمغان می آورد، امضا کردند.

نخست وزیر چین ضمن سخنرانی در پارلمان پاکستان در اره تروریسم گفت باید ریشه و عوارض تروریسم مورد توجه قرار گیرد و مبارزه با تروریسم تنها نباید در ارتباط با گروه و مذهب بخصوصی باشد.

مناطق قبیله نشین پاکستان پناهگاه هزاران ستیزه جویی است که حامی و طراح حملات چه در داخل پاکستان و چه علیه نیروهای آمریکایی در کشور همسایه افغانستان اند.

به گفته تحلیلگران سرمایه گزاری عظیم چین در پاکستان به دو دلیل انجام می گیرد. نخست چین پاکستان را یک متحد واقعی می داند و دیگری به دلیل بیزاری پاکستان از هند و این سفر بیشتر برای اطمینان دادن به پاکستان انجام گرفت که بهبود روابط چین با هند به زیان پاکستان تمام نخواهد شد.

جیابائو پیش از سفر به اسلام آباد، با سفر به دهلی و دیدار با مقامات هند قراردادهایی به میزان ۱۶ میلیارد دلار با آن کشور امضا کرد .

هرچند روابط تجاری چین و پاکستان از سال ۲۰۰۰ به هفت برابر افزایش یافته است ولی بسیاری از قراردادهای تجاری جدید را صادرات ارزان و کم ارزش چین به پاکستان تشکیل می دهد.

XS
SM
MD
LG