لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۶

چین درخواست ها برای آزادی برنده صلح نوبل را رد کرد


لیو زیائوبو،‌ زندانی چینی برنده نوبل صلح
لیو زیائوبو،‌ زندانی چینی برنده نوبل صلح
چین تقاضای ۱۳۴ تن از برندگان جایزه نوبل را برای آزاد کردن لیو زیائوبو رد کرده است. لیو که از برندگان جایزه صلح نوبل است، از سوی دولت چین به تلاش برای ترویج براندازی آن حکومت متهم و به این اتهام به ۱۱سال حبس محکوم شده است.

روز سه شنبه ۱۳۴ تن از برندگان جایزه نوبل طی نامه ای سرگشاده از رییس حزب کمونیست چین درخواست کردند که آقای لیو را فوراً و بدون قید و شرط آزاد
کند. سخنگوی وزارت امورخارجه چین اما امروز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که این نامه دخالت در امور داخلی چین تلقی می شود و تقاضای نویسندگان آن مورد پذیرش دولت آن کشور قرار نگرفته است.

وی افزود که چین کشوری قانونمدار است و لیو به سبب ارتکاب اقدام غیرقانونی و شکستن قانون به زندان محکوم شده است. سخنگوی وزارت خارجه چین اما پرسش خبرنگاری را مبنی بر آنکه لیو کدام ماده قانون چین را نقض کرده، بی پاسخ گذاشت.

آقای لیو برنده نوبل صلح سال ۲۰۱۰ است. وی از سال ۲۰۰۹ به اتهام مشارکت در تدوین «ماده ۸» که نام مانیفستی است که مؤلفان و هواداران آن خواهان اجرای مفاد آن برای ایجاد اصلاحات سیاسی در چین کمونیست هستند، در حبس بوده است.

دولت چین همسر لیو را که دو سال پیش قصد داشت به جای شوهرش جایزه صلح او را از کمیته نوبل دریافت کند، به حبس خانگی محکوم کرد. لیوی ۵۶ ساله تنها برنده جایزه نوبل صلح در دنیاست که اکنون در زندان به سر می برد.

نویسندگان و امضاکنندگان نامه سرگشاده برای تقاضای آزادی وی، که دالایی لاما نیز در میان آنهاست، می گویند این یکی از نخستین گام ها در راستای کوشش برای احقاق حقوق بشر در چین است.

برنده نوبل ادبیات امسال هم که چینی است، همراه شماری از مسئولان دولتی کشورش برای دریافت جایزه نوبل راهی استکهلم شده است . به نظر می رسد این اقدام با هدف کنترل این نویسنده انجام شده است.
XS
SM
MD
LG