لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۳

اهدای جایزه صلح نوبل به ناراضی چینی


صندلی خالی، نمایانگر جای «لی یوشیائوبو» ناراضی زندانی چینی و برنده جایزه امسال صلح نوبل
صندلی خالی، نمایانگر جای «لی یوشیائوبو» ناراضی زندانی چینی و برنده جایزه امسال صلح نوبل

کمیته صلح نوبل با نادیده گرفتن خشم و اعتراض چین، روز جمعه در مراسمی در اوسلو از «لی یوشیائوبو» ناراضی زندانی چینی و برنده جایزه امسال صلح نوبل، قدردانی کرد.

در حالی که شخصیت هایی از سراسر جهان به احترام «لی یوشیائوبو» ایستاده بودند و کف می زدند، رییس کمیته نوبل به آرامی دیپلم نوبل را روی یک صندلی خالی که لی یو باید روی آن می نشست، قرار داد.

رییس کمیته نوبل در سخنانی زندانی بودن لی یو را یادآور شد و از این که او برای دریافت جایزه حضور ندارد ابراز تاسف کرد. او گفت «این حقیقت به تنهایی نشان می دهد که اهدای جایزه لازم و درست بوده است.»

لی یو به اتهام اقدام علیه اقتدار حکومت، به ۱۱ سال زندان محکوم شده است. همچنین همسر او تحت بازداشت خانگی قرار دارد تا نتواند به جای لی یو در مراسم حضور پیدا کند.

در پکن، مقامات امنیتی بر تدابیر امنیتی در مقابل آپارتمانی که همسر لی یو در آن زندگی می کنند، افزوده اند. گاردها کارت های شناسایی کسانی را که وارد می شوند کنترل می کنند و اتومبیل های پلیس در هر گوشه ای دیده می شوند.

رییس کمیته صلح نوبل گفت به رغم قدرت اقتصادی چین، ضعف آن در «نیاز به زندانی ساختن مردی فقط به دلیل ابراز نظریات خود درباره چگونگی اداره کشورش» نمودار شد.

چین هفته ها برای تحریم جهانی مراسم اوسلو تلاش کرده بود. حدود ۱۸ کشور دعوتنامه ها را رد کردند. حدود ۴۵ کشور دعوت را پذیرفته و در مراسم شرکت کردند و حدود ۱۸ کشور نیز در مراسم شرکت نکردند.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز جمعه در بیانیه ای گفت لی یو نماینده ارزش های جهانی است و از چین خواست او را هرچه زودتر آزاد کند.

XS
SM
MD
LG