لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۲

بازداشت خانگی همسر برنده جایزه صلح نوبل


لیو شیا، همسر لیو شائوبو، برنده جایزه صلح نوبل
لیو شیا، همسر لیو شائوبو، برنده جایزه صلح نوبل

یک سازمان مدافع حقوق بشر مستقر در آمریکا می گوید به دنبال آن که همسر لیو شائوبو، دگراندیش چینی برنده جایزه نوبل صلح، شوهرش را در زندان ملاقات کرد، مقامات چینی او را در خانه اش زندانی کردند.

سازمان «آزادی اکنون»، می گوید لیو شیا اجازه ندارد آپارتمانش را در پکن ترک کند و دوستانش و رسانه ها نیز اجازه ورود به این خانه را ندارند.

او همچنین اجازه استفاده از تلفن را ندارد.

لیو شیا، عصر یکشنبه توانست همسرش را در زندان ملاقات کند. او به اتهام خرابکاری، به تحمل ۱۱ سال زندان محکوم است.

مقامات چینی پس از ملاقات آنان، همسر برنده جایزه نوبل صلح ۲۰۱۰ را تحت بازداشت قرار داده اند.

«آزادی اکنون»، می گوید لیو شائوبو، پس از آن که همسرش خبر اعلام نام او را به عنوان برنده جایزه صلح نوبل به وی داد، گریست و گفت جایزه را به تمامی تظاهرکنندگان دموکراسی خواهی تقدیم می کند که در جریان سرکوب های سال ۱۹۸۹ در میدان تیانانمن پکن کشته شدند.

هفته گذشته به دنبال اعلام برنده جایزه نوبل صلح، مقامات چینی آن را «توهین به جایزه صلح» خواندند.

مسئولان چینی، سپس حامیان آقای لیو را که در پکن، شانگهای و دیگر شهرهای چین برای جشن گرفتن این خبر گرد آمده بودند، بازداشت کردند.

دولت چین، که لیو شائوبو را جانی قلمداد می کند همچنان به سانسور اخبار مربوط به جایزه او ادامه می دهد.

لیو شائوبو، برنده ۵۴ ساله جایزه صلح نوبل، در ماه دسامبر سال ۲۰۰۸، دو روز پیش از انتشار «منشور ۰۸» که خواستار اصلاحات دموکراتیک در چین می شود، بازداشت شد. او در ۲۵ دسامبر سال گذشته به اتهام «اقدامات خرابکارانه علیه حاکمیت» به زندان محکوم شد.

فعالان حقوق بشر خارج از چین و رهبران جهان از جمله باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا از اقدامات لیو شائوبو و کمیته جایزه نوبل برای اهدای این جایزه معتبر به او، قدردانی کردند.

XS
SM
MD
LG