لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۱

چین از موارد جدید ابتلا به ویروس جدید خبر داد؛ افزایش نگرانی از شیوع جهانی این ویروس در تعطیلات سال نو چینی


چین چهار مورد دیگر از موارد ابتلا به گونه ناشناخته‌ای از بیماری ذات‌الریه را، که ظاهراً علت آن سویه جدید كروناویروس است، گزارش داد. این امر، به ویژه با نزدیک شدن سال نو چینی - که با افزایش رفت و آمد و سفر مردم همراه است - موجب نگرانی مقامات بهداشت از شیوع این بیماری، که هنوز کاملاً قادر به درک آن نیستند، شده است.

ویروس جدید، که در شهر ووهان در مرکز چین کشف شده، از همان خانواده کروناویروس است که از ویروس سرماخوردگی تا بیماری سارس، که یک بیماری تنفسی خطرناک است، را شامل می شود. همه‌گیری سارس (به انگلیسی: SARS) در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ در چین روی داد و موجب مرگ نزدیک به ۸۰۰ نفر در سطح جهان شد.

کارشناسان می گویند هرچند ویروس جدید به اندازه سارس کشنده نیست، ولی نگرانی آنها از این است که در مورد منشاء و چگونگی شیوع آن خیلی کم می‌دانند. موارد جدید ابتلا به این بیماری - که تاکنون در مرکز چین موجب بیماری ده ها نفر و مرگ دو نفر شده است - اوایل هفته گذشته در تایلند و ژاپن نیز گزارش داده شد. این امر موجب نگرانی در سطح جهانی شده است؛ چرا که با فرا رسیدن سال نو چینی که از هفته آینده آغاز می شود شمار زیادی از جمعیت ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفری چین به خارج از آن کشور سفر می‌کنند.

مقامات مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا نیز روز جمعه، ۲۷ دی، اعلام کردند که سه فرودگاه در آمریکا مسافرانی را که از مرکز چین وارد کشور می شوند، به خاطر احتمال حمل ویروس جدید، بررسی خواهند کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG