لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۵

مانورهای نظامی چین همزمان با دیدار قانون‌گذاران آمریکایی از تایوان


وسایل نقلیه زرهی آبی خاکی ارتش چین در رزمایشی در ژانگژو، در استان فوجیان چین، شرکت کرده‌اند (یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱)
وسایل نقلیه زرهی آبی خاکی ارتش چین در رزمایشی در ژانگژو، در استان فوجیان چین، شرکت کرده‌اند (یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱)

ارتش چین اعلام کرد که روز دوشنبه به انجام رزمایش‌های بیشتری در نزدیکی تایوان دست زده است.

این رزمایش چین همزمان با دیدار شماری از قانون‌گذاران آمریکایی از تایوان برگزار شده است. چین کشور جزیره‌ای تایوان را بخشی از خاک خود قلمداد می‌کند.

بنا بر اعلام وزارت دفاع تایوان ۱۵ فروند هواپیمای چینی از خط میانه تنگه تایوان عبور کردند. این خط به منزله یک حائل غیررسمی میان چین و تایوان است.

پنج عضو کنگره ایالات متحده به سرپرستی اد مارکی، سناتور ایالت ماساچوست، شامگاه یکشنبه در دیداری از پیش اعلام‌نشده وارد شهر تایپه شدند. این دومین دیدار یک گروه بلندپایه آمریکایی از تایوان متعاقب سفر اخیر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، از تایوان است. چین همزمان با دیدار پلوسی نیز مانورهای نظامی برگزار کرده بود.

یک یگان نظامی چین به نام «ستاد فرماندهی ارتش رهایی‌بخش خلق در میدان شرقی» که حوزه مسئولیتش ناحیه مجاور تایوان است، می‌گوید گشت‌های آمادگی و مانورهای رزمی مشترکی را با حضور نیروهای مختلف در آب‌ها و حریم هوایی اطراف تایوان سازمان داده است. این ستاد فرماندهی افزود که این تمرینات به منزله «اقدامی بازدارنده در برابر ادامه شگردهای سیاسی ایالات متحده و تایوان و خدشه‌دار شدن صلح و ثبات در سرتاسر تنگه تایوان» است.

وزارت دفاع چین نیز در بیانیه جداگانه یی تصریح کرد که سفر قانون‌گذاران آمریکایی به تایوان تمامیت و استقلال ارضی چین را نقض می‌کند.

در این حال، خانم سای اینگ ون، رئیس جمهوری تایوان، در دیدار با قانون‌گذاران آمریکایی گفت که تمرینات نظامی چین صلح و ثبات منطقه‌ای را شدیداً تحت تأثیر قرار داده است.

خانم سای افزود: «ما در همکاری نزدیک با متحدان بین‌المللی وضعیت نظامی را از نزدیک تحت نظر داریم. همزمان همه تلاشهای لازم را انجام می‌دهیم تا جهان بداند که تایوان مصمم است از ثبات و وضعیت موجود در تنگه تایوان محافظت کند.»

سناتور اد مارکی نیز از «خویشتن‌داری باورنکردنی» تایوان در «دورانی چالش‌برانگیز» ستایش کرد.

XS
SM
MD
LG