لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

پرزیدنت ترامپ هفتادمین سالروز تاسیس جمهوری خلق چین را تبریک گفت


عکس آرشیوی از دیدار پرزیدنت ترامپ با رئیس جمهوری چین
عکس آرشیوی از دیدار پرزیدنت ترامپ با رئیس جمهوری چین

پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، در توییتی هفتادمین سالروز تاسیس جمهوری خلق چین را به شی جین پینگ، رئیس جمهوری، و مردم این کشور تبریک گفت.

از سوی دیگر به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا چین در رژه ای به مناسبت هفتادمین سالروز حاکمیت «حزب کمونیست» تلاش کرد تا قدرت نظامی‌اش را به نمایش بگذارد.

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، در لباسی خاکستری رنگ که یادآور مائو تسه تونگ، رهبر حزب کمونیست چین، بود به اتفاق لی که چیانگ، نخست وزیر چین، و دیگر مقام های حزب از رژه صدها نیروی آن کشور در میدان تیانانمن دیدن کردند. مائو در اول اکتبر ۱۹۴۹ در همان میدان تاسیس «جمهوری خلق چین» را اعلام کرده بود.

شی سپس سوار بر یک لیموزین ایستاده از میان ردیف سربازان و تجهیزات نظامی از جمله کامیون های حمل موشک و خودروهای زرهی عبور کرد.

این نمایش قدرت اما واکنش‌هایی را در میان قانون گذاران آمریکایی به دنبال داشت.

از جمله سناتور تام کاتن مقارن با برگزاری مراسم هفتاد سالگی جشن استقلال در چین گفت: «برای دیدن بهای جشن‌های سالگرد در چین، کافی است نگاهی به آن‌چیزی بیاندازید که در هنگ‌کنگ روی می‌دهد: جنگ دائمی علیه کسانی که خواهان زندگی با برخورداری از آزادی هستند.»

این نماینده جمهوری‌خواه ایالت آرکانزاس در مجلس سنا، روز سه‌شنبه نهم مهر ماه و در پیامی در توئیتر نوشت: «از زمان [سیاست] جهش بزرگ به جلو، تا رسیدن به انقلاب فرهنگی، تا امروز که اردوگاه‌های بازآموزی در شین‌جیانگ برپا است، همه کنترل ویرانگرانه و ۷۰ ساله حزب کمونیست چین است.»

سیاست موسوم به «جهش بزرگ به جلو» عنوان یک تحول اجتماعی-اقتصادی در چین طی نخستین سال‌های شکل‌گیری جمهوری خلق چین در اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی بود که در نهایت به یک شکست عظیم اقتصادی و یک فاجعه بزرگ انسانی منجر شد

اردوگاه‌‌های بازآموزی شین‌جیانگ نیز مکان‌هایی است که مقامات چین، بیرون از حدود قوه قضاییه تاسیس کرده‌اند و در آن اقلیت مسلمان اویغور را محکوم و مجازات می‌کنند. حکومت چین می‌گوید این اردوگاه‌ها برای پرهیز از افراط‌گرایی و تروریسم است.

مایک گَلَگِر و لیز چِینی، دو نماینده جمهوری‌خواه از ایالت‌های ویسکانیسن و وایومینگ، هم در پیامی مشترک در توئیتر گفتند ۷۰ سالگی حکومت چین، زمانی برای جشن نیست و باید به فرصتی برای یادآوری قربانیان فعلی و گذشته حزب کمونیست چین تبدیل شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG