لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۰

تغییر رهبری حزب کمونیست چین


نشست کنگره ملی حزب حاکم کمونیست چین با انتخاب اعضای کمیته مرکزی آن روز چهارشنبه، ۱۴ نوامبر در پکن پایان یافت.

به این ترتیب، راه برای انتخاب رهبر جدید حزب حاکم چین در روز پنجشنبه، ۱۵ نوامبر هموار شده است.

مقامات حزب کمونیست چین با توافق بر سر متمم منشور حزب و نظارت بیشتر بر مسئله فساد در میان مسئولان، جلسه «کنگره ملی حزب» را که هر پنج سال یک بار برگزار می شود به پایان بردند و شرکت کنندگان با اکثریت آرا به متمم قانون اساسی یا منشور حزب کمونیست رای دادند.

پس ازپایان مذاکرات درهای جلسه به روی خبرنگاران باز شد و بیانیه نشست قرائت شد.

یکی از نتایج این جلسه افزایش نظارت بر عملکرد مسئولان است که نشانه نگرانی عمیق حزب کمونیست چین از فساد مسئولان است.

تغییر رهبری در چین معمولا به شدت حساب شده و طبق برنامه پیش می رود. کمیته مرکزی جدید حزب کمونیست چین ۲۰۰ عضو دارد و فهرست کامل آن هنوز اعلام نشده است. یکی از وظایف اصلی کمیته مرکزی تعیین ده‌ها عضو کمیته اجرایی حزب است. این اعضا قرار است در جلسه روز پنجشنبه اعلام شوند.

درجلسه کنگره ملی حزب کمونیست چین در روز چهارشنبه هو جینتائو، رئیس جمهوری به عنوان رئیس حزب جایش را به شین جینپینگ داد. به این ترتیب راه برای انتقال قدرت در درون حزب ۶۳ ساله کمونیست در چین هموار شد.

در این روند انتقال قدرت، آقای هو و دیگر رهبران سیاسی چین که عمدتا شصت ساله هستند قدرت را به هم حزبی‌های جوانترشان که حدود ۵۰ سال دارند می سپارند. آقای هو طی دوران رهبری‌اش چین را پس از آمریکا تبدیل به بزرگترین قدرت اقتصادی جهان کرد. رهبران جدید باید بتوانند این موقعیت را حفظ کنند، با اعتراض‌های داخلی مردم خود کنار بیایند و روابط شکننده با همسایگان را سروسامان دهند.

XS
SM
MD
LG