لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۴

مهندسان چينی طرح اکتشاف نفت در کنيا را به اجرا می گذارند


مهندسان چينی طرح اکتشاف نفت در کنيا را به اجرا می گذارند
مهندسان چينی طرح اکتشاف نفت در کنيا را به اجرا می گذارند

مسئله کشف نفت در شمال غرب کنيا که به تازگی خبر آن اعلام شد و در تاريخ آن کشور هرگز سابقه نداشته، دولت کنيا را بر آن داشته تا به عمليات اکتشافی بيشتری دست بزند.

دولت کنيا در حاليکه هنوز از يک طرف در حال بررسی اين مسئله است که آيا نفت کشف شده اصولاً از قابليت تجاری برخوردار است يا نه، از طرف ديگر با خوشبينی تمام اين سودا را در دل می پروراند که کشورش بر روی گنجی از ميادين نفتی خوابيده است.

کنيا که پيش از اين هرگز تصور نمی کرد نفت در اختيار داشته باشد، اکنون می گويد، با موجی از درخواستهای عمليات حفاری روبرو است.

طرح اکتشاف نفت در کنيا، برای نخستين بار از طرف مهندسان چينی عنوان و توسط شرکت تولو اويل اجرا شد.

اين شرکت در عمليات اکتشافی خود در شهر فقرزده تورکانا در شمال غربی کنيا، در عمق ۲۰ متری زمين به يک مخزن نفت خالص دست يافت.

اين مخزن در حال حاضر ۱۵۰۰ متر عمق دارد و شرکت تولو می گويد برای اينکه دريابد نفت کشف شده قابليت تجاری دارد بايد تا عمق ۲۷۰۰ متری زمين پيش رود.

مهندسان می گويند، حفاری تا اين عمق ۳۵ روز به طول می انجامد و نتيجه آزمايشها ۳ تا ۴ ماه ديگر مشخص خواهد شد.

گفته می شود نتيجه آزمايش ها تا کنون بسيار اميدوار کننده بوده و شرکتهای زيادی، از جمله توتال و آپاچه ابراز تمايل کرده اند که در عمليات حفاری شرکت کنند.

با کشف نفت در کنيا و اوگاندا، و ذخاير گاز در تانزانيا، غرب قاره آفريقا از لحاظ برخورداری از ذخاير نفت و گاز به يکی از مناطق جذاب جهان تبديل شده است.

سعادت و نيکبختی اين کشورها در حال حاضر بستگی به نتيجه آزمايش های نفتی دارد و ساکنان مناطق فقيری چون شهر تورکانای کنيا با شمارش معکوس در دل آرزو می کنند اين رويداد، رنگ سياه فقر را از چهره منطقه پاک کند.

XS
SM
MD
LG