لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۰

ورود کشتی های چين به آبهای مورد اختلاف با ژاپن


ناوگانی از قايق های ماهيگيری چينی به جزيره های تحت حاکميت ژاپن در آبهای مشترک چين و ژاپن نزديک شد

مرزبانان دريايی ژاپن می گويند دست کم ده کشتی ديده بانی ژاپن در اطراف جزيره های مورد مناقشه با چین به گشت زنی مشغولند. دو تن از فعالان ژاپنی نيز روز سه شنبه پا به خاک اين جزيره ها گذاشتند. هر دو کشور ژاپن و چين ادعای مالکيت بر این جزایر را دارند.

تنش ميان دو کشور زمانی شدت يافت که هفته گذشته دولت ژاپن گفت قصد خريد اين جزيره ها را از مالکان ژاپنی شان دارد. در واکنش به تصمیم توکیو، هزاران چينی در پکن عليه ژاپن دست به راهپيمايی زدند.

روز سه شنبه همزمان با هشتاد و يکمين سالگرد تجاوز نيروهای امپراتوری ژاپن به خاک چين، نگرانی نسبت به افزايش تنش ميان دو کشور شدت گرفت. از اين رو بسياری از شرکتهای صنعتی ژاپنی از جمله هوندا، تويوتا، ميتسوبيشی و پاناسونيک فعاليتهای خود را در چين به حال تعليق درآورند. اين اقدام برای پيشگيری از خسارت ناشی از اعتراضهای خشونت آميز شهروندان خشمگين چينی عليه اين صنايع بوده است.

وزير دفاع چين که ميزبان لئون پانه تا وزير دفاع آمريکاست روز سه شنبه گفت چين حق خود می داند تا برای حل اين مشکل به هر اقدامی دست زند. وی در همین حال افزود اميدوار است اين مشکل به صورت مسالمت آميز پايان يابد.

وزير دفاع آمريکا نيز از هر دو کشور خواست مشکلات خود را از راه مسالمت جويانه حل کنند.
XS
SM
MD
LG