لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۰

چین استفاده از الفبای عربی و نشانه‌های اسلامی را در پکن ممنوع کرد


مقام‌های چین در پکن، پایتخت این کشور، به رستوران‌هایی که غذای «حلال» ارائه می‌کنند، دستور داده است نوشته‌های عربی و علایم مرتبط با اسلام را از مغازه‌های خود حذف کنند.

به گزارش رویترز، کارکنان ۱۱ رستوران و مغازه در پکن گفته‌اند که طی روزهای اخیر مقام‌های رسمی از آن‌ها خواسته‌اند عکس‌های مرتبط با اسلامو همچنین کلمه «حلال» را که با الفبای عربی نوشته شده، حذف کنند.

گفته شده است این کار در راستای تلاش برای «چینی کردن» جمعیت مسلمانان این کشور انجام می‌شود.

ایالات متحده، دیگر دولت های غربی و همچنین گروه های حقوق بشری چین را متهم کرده اند که اویغورها و دیگر مسلمانان را با هدف پاکسازی باورهای مذهبی و هویت فرهنگی شان به اردوگاه های بازپروری می برد.

چین می گوید یک برنامه افراطی زدایی را به اجرا گذاشته است و این اردوگاه ها مرکز آموزش قانون و زبان چینی (مندرین) است.

نحوه برخورد چین با اقلیت مسلمان اویغور در این کشور هم با اعتراض‌های بین المللی مواجه شده است.

پیشتر سام براون‌بک، سفیر آمریکا در امور آزادی ادیان، از واکنش کشورهای اسلامی نسبت به زندانی کردن گسترده اقلیت مسلمان اویغور در چین ابراز ناامیدی کرده و گفته بود شاید این کشورها از سوی چین تهدید شده اند که سکوت اختیار کنند.

براساس گزارش‌ها، نزدیک به یک میلیون نفر از مسلمانان اویغور در استان سین کیانگ چین زندانی شده‌اند. اویغورها که غالبا در بخش جنوبی منطقه سین کیانگ چین سکونت دارند، بیشتر مسلمان هستند و زبانشان ریشه ترکی جغتایی دارد. چین به آن‌ها به‌ عنوان جدایی خواهان طرفدار خشونت نگاه می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG