لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۹

چین همچنان با نقض تحریم های بین المللی، به ایران یاری می رساند


شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون چهار قطعنامه تحریمی را علیه ایران صادر کرده است
شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون چهار قطعنامه تحریمی را علیه ایران صادر کرده است

سازمان های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا معتقد هستند که علی رغم تحریم های اقتصادی اعمال شده از سوی سازمان ملل متحد علیه ایران، چین به حمایت خود از برنامه های اتمی و موشکی تهران، ادامه می دهد.

واشنگتن پست می نویسد به گفته مقامات آمریکایی، جامعه اطلاعاتی و امنیتی این کشور صادرات چین به نهادهای مربوط به برنامه های اتمی و موشکی تهران را دائما تعقیب کرده اند. آنان گفتند برخی از این صادرات تحت نظر مستقیم دولت پکن صورت گرفته است.

یک مقام دولتی آمریکا به واشنگتن تایمز گفته است: «چین صراحتا تحریم های سازمان ملل متحد را نقض می کند».

این روزنامه آمریکایی به نقل از مقامات مسئول این کشور در شماره روز چهارشنبه ۲۷ اکتبر خود می نویسد دولت باراک اوباما، طی سه ماه گذشته چندین بار به پکن در این زمینه هشدار داده است. در ماه سپتامبر یک هیأت از وزارت خارجه آمریکا تحت سرپرستی «رابرت اینورن» به دولت پکن درباره شرکت ها و بانک های چینی که با نقض تحریم های سازمان ملل متحد با ایران رابطه تجاری دارند، گزارش داد.

این مقام دولتی آمریکا همچنین گفت: «اغلب اقلام صادراتی مشکوک چینی در زمینه برنامه موشکی و مرتبط با چند برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران بوده است».

نهادهای اطلاعاتی آمریکایی همچنین شرکت های چینی که طیفی از مواد ممنوعه که در برنامه اتمی ایران مورد استفاده قرار می گیرد را شناسایی کرده اند. گفته شده است که یک شرکت چینی کالاهایی از قبیل گرافیت، انواع خاصی از فولاد و آلومینیوم را از طریق قراردادی با بانک های آمریکایی در اختیار ایران گذاشته است.

یک مقام آمریکایی به واشنگتن پست گفته است: «چین اکنون تنها کشور دارای صنایع عمده نفت و گاز است که برای کار با ایران آماده شده است». این مقام آمریکایی می افزاید: «دیگران همگی کنار کشیده اند. چین تنها بازیگر میدان است».

دولت اوباما اعمال تحریم علیه شرکت های چینی را رد نکرده است. در زمان زمامداری دولت جرج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن ۶۲ مورد تحریمی علیه چین، که اغلب در زمینه تجارت با ایران بود را، اعلام کرد.

مسئولان می گویند قسمت مالی بخشی از صادرات چین به ایران از سوی بانک های چینی حمایت شده است. آنان می افزایند قرادادهای تجاری میان شرکت های چینی و ایرانی، پس از صدور قطعنامه های تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه تهران، متوقف نشد.

فیلیپ کرالی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است: «ما اطلاعاتی را از موارد نگران کننده درباره عملکرد برخی شرکت های خاص چینی در اختیار پکن گذاشتیم و چینی ها به ما اطمینان دادند که در این باره تحقیق و تجسس خواهند کرد».

XS
SM
MD
LG