لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

گزارش فاکس: آیا چین می تواند به نفت ایران رو بیاورد؟


فاکس بیزنس در گزارشی نوشت: پرزیدنت ترامپ در میانه چند مشاجره تجارتی است، اما شاید نگران کننده ترین آن، برای سرمایه گذاران، تنش میان ایالات متحده و چین باشد. پکن اخیرا در واکنش به تعرفه های وضع شده بر صادارت اش به ایالات متحده بر نفت آمریکا تعرفه وضع کرد.

هر چند سطح تولید نفت آمریکا به روسیه و عربستان سعودی نمی رسد، اما از دست دادن بازار چین یقینا ضربه ای به تولیدکنندگان نفت در آمریکا خواهد بود. آمریکا هر ماه بیش از یک میلیارد دلار نفت به چین می فروشد.

تصمیم پکن در وضع تعرفه بر نفت آمریکا گمانه زنی هایی را به همراه داشته است که شاید چین برای جبران نفت آمریکا به سوی نفت ایران برود.

جری بیلی، رئیس پیشین شرکت بزرگ نفتی اکسان، می گوید بعید است چین با نقض تحریم های آمریکا در روی آوردن به بازار نفت ایران به روابطش با ایالات متحده بیش از پیش صدمه بزند.

بیلی گفت: «چین سعی می کند با ایالات متحده رفتاری معقول داشته باشد و فکر نمی کنم بخواهند با اعمال فشار دردسرهای بیش از حد ایجاد کنند.»

وزیران نفت اوپک پس از یک سال کاهش تولید کشورهای عضو صادرکننده نفت در دوره افول قیمت نفت، روز جمعه، در وین، درباره افزایش تولید تصمیم خواهند گرفت.

قیمت نفت خام برنت در بازار جهانی در حدود ۷۵ دلار در هر بشکه تثبیت شده است.

رئیس پیشین شرکت نفتی آمریکایی اکسان پیش بینی می کند سقف تولید تغییری نکند زیرا غول های بزرگ نفتی از جمله عربستان سعودی نمی خواهند شاهد کاهش بهای نفت باشند:

«آن ها ممکن است تولیدشان را افزایش بدهند تا کاهش صادرات ونزوئلا به خاطر ناآرامی ها، ایران به دلیل تحریم های پیش رو و همچنین اثر آن در چین را جبران کنند. اما بعید می دانم سقف تولید را افزایش بدهند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG