لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۰

چین: ايران حق دارد از انرژی اتمی صلحجویانه استفاده کند


چین: ايران حق دارد از انرژی اتمی صلحجویانه استفاده کند
چین: ايران حق دارد از انرژی اتمی صلحجویانه استفاده کند

چین می گوید از حل برنامه اتمی ایران از راه گفت و گو پشتیبانی می کند.
این موضوع که بازتابی از اظهارات اخیر باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا است، یانگ جیه چی وزیر امور خارجه چین روز سه شنبه در پکن با خبرنگاران در میان گذاشت، اما گفت کشورها باید قادر باشند از فناوری اتمی برای هدفهای غیر تسلیحاتی برخوردار شوند.
او گفت چین با ساختن و تملک تسلیحات اتمی توسط هر کشور خاورمیانه، از جمله ایران، مخالف است. درهمین حال براین باور است که تمام کشورها، با رعایت مسئولیتها و تعهدات خود، حق دارند از انرژی اتمی برای مقاصد صلحجویانه استفاده کنند.

یانگ جیه چی نظر خود را یک روز پس از آن عنوان می کند که مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت در مورد یک عنصر نظامی در برنامه اتمی ایران، «نگرانی های جدی» وجود دارد.

تیمی از بازرسان آژانس ماه پیش از ایران دیدن کردند، اما اجازه نیافتند به مجتمع نظامی پارچین در نزدیکی تهران دسترسی پیدا کنند. خبرگزاری جمهوری اسلامی روز سه شنبه گفت به بازرسان اجازه داده خواهد شد از محل دیدن کنند.

یوکیا آمانو، مدیر آژانس، روز دوشنبه گفت آژانس از برخی فعالیتها در پارچین آگاه است، و بازرسان بر این باورند که هر چه زودتر بروند بهتر خواهد بود.

اسراییل و قدرتهای غربی ایران را متهم می کنند زیر پوشش یک برنامه انرژی اتمی غیر نظامی قصد ساختن سلاح اتمی دارد. تهران این اتهام را رد می کند.

XS
SM
MD
LG