لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۶

چین خواستار همکاری نظامی نزدیک با ایران شد


وزیر دفاع چین خواستار پیوندهای نزدیک تر نظامی با ایران شد. در دیدار فرمانده نیروی دریائی ایران از چین ،چانگ وانچوان وزیر دفاع به دریادار حبیب الله سیاری گفت نیروهای مسلح دو کشور در سال ها ی اخیر همکاری خوبی در زمینه های گوناگون از جمله آموزش پرسنل نظامی و سایر حوزه ها داشته اند.
همکاری های نیروی دریائی چین و ایران پیشرفت های خوبی داشته و ناوگان های نظامی دو کشور از بندرهای یکدیگر دیدار کرده اند. وزیر دفاع چین به دریاسالار سیاری گفت پکن خواهان کار با ایران و پیشبرد همکاری های عملی و تقویت مناسبات نیروهای مسلح دو کشور است.

خبرگزاری چینی شینهوا از قول فرمانده نیروی دریائی ایران نقل کرده که گفته است ایران آماده ارتقاء مناسبات دو جانبه نظامی و خاصه در حوزه نیروی دریائی است.

کریستین لومیر کارشناس نیروی دریائی در مرکز بین المللی بررسی های استراتژیک به خبرگزاری رویترز گفته است دیدارها نشانه تمایل پکن به گسترش مناسبات نظامی با ایران و برنامه آن کشور برای گسترش نفوذ نظامی خود در مناطقی ورای شرق آسیاست. این کارشناس تاکید می کند که روابط نظامی چین با ایران که تا کنون پنهان مانده بود با این دیدارها و سخنان وزیر دفاع آشکارترین نشانه همکاری های نظامی پکن با تهران است.

XS
SM
MD
LG