لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۴

بازداشت ۳ تن در آمریکا به اتهام نقض موازین تحریم ایران


فرودگاه جان اف کندی نیویورک: محل بازداشت دو تن از متهمان پرونده
فرودگاه جان اف کندی نیویورک: محل بازداشت دو تن از متهمان پرونده
در نیویورک ۴ تن متهم به زمینه سازی برای انتقال غیرقانونی محموله های مشمول تحریم به ایران و چین شده اند. برای سه تن از آنها حکم بازداشت صادر شده و نفر چهارم تحت پیگرد قانونی است.

جرج ونیزلوس، رییس اف بی آی نیویورک، می گوید بررسی های نهاد متبوع وی حاکی از آن است که این ۴ متهم قانون را نقض کرده اند. وی افزود ۳ تن از آنها از روی طمع یا شاید انگیزه ای دیگر، امکان انتقال فیبرکربن را به ایران فراهم کرده اند؛ ماده ای که می تواند برای غنی سازی اورانیم به کار آید. یکی دیگر از متهمان هم به دور زدن موازین تحریم های جهانی علیه چین متهم است.

آقای ونیزلوس طی گفت و گو با خبرگزاری اسوشیتدپرس افزوده که فیبر کربن در سانتریفوژهایی به کار می رود که اورانیم غنی شده تولید می کنند و می تواند برای ساختن موشک و هواپیماهای نظامی نیز به کارآید.

جیمز هیز که رییس ادارۀ تحقیقات امنیتی گمرک نیویورک است، می گوید بازداشت این شهروندان بخشی از مبارزه با کسانی است که با نقض قوانین گمرک آمریکا می کوشند فن آوری و موادی حساس را به کشورهایی چون ایران و چین صادر می کنند، و در این موارد، کوشش آنها موفق بوده است.

دادگاه ایالت نیویورک اعلام کرده که حمیدرضا هاشمی، شهروندی که تابعیت دوگانۀ ایرانی- آمریکایی دارد، یکی از کسانی است که از سال ۲۰۰۷ در فرایند صدور غیرقانونی موادی که از قابلیت به کار آمدن در مقاصد نظامی برخوردارند، دست داشته است. آقای هاشمی که پس از ترک تهران و هنگام ورود به گمرک فرودگاه جان اف کندی نیویورک بازداشت شده است.

پیتر گروماکی شهروندی آمریکایی است که یکی دیگر از متهمان این پرونده است و روز چهارشنبه بازداشت شد. اتهام وی تدارک صدور حدود ۳ تن فیبر کربن از آمریکا به بلژیک، با مقصد نهایی چین است. آقای گروماکی ساکن اورنج کانتی کالیفرنیاست.

امیرعباس تمیمی، شهروند ایرانی است که در فرودگاه کندی نیویورک و درحالی که قصد ورود به آمریکا را از ایران داشته، روز ۵ اکتبر(درست دو ماه پیش) بازداشت شده است. وی از نوامبر سال ۲۰۱۱(سال گذشتۀ میلادی) به صدور غیرقانونی قطعات هلی کوپتر نظامی از ایالات متحده به ایران مشغول بوده است.

تمیمی و هاشمی در بازداشت به سر می برند، اما گروماکی با قرار وثیقۀ ۴۰۰ هزار دلاری آزاد شده است.

متهم چهارم این پرونده، مرات تاسکیران است که شهروند ترکیه و فراری است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس که این گزارش را منتشر کرده، می گوید کوشش این خبرگزاری برای گفت و گو با وکلای سه متهم بی نتیجه بوده است.
XS
SM
MD
LG