لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۸

گسترش شبکه سانسور و کنترل اینترنتی چین


مقامات مسئول سانسور اینترنت در چین قصد دارند کنترل خود بر مطالبی را که در تارنماهای میکروبلاگ منتشر می شوند، گسترش دهند.

دولت چین روز پنجشنبه فهرستی از تغییرات پیشنهادی را منتشر کرده است تا در قانون اینترنت منظور شوند. این تغییرات با هدف اعمال فشار بیشتر بر تارنماهای شبکه های اجتماعی و سرکوب کاربرانی در نظر گرفته شده اند که اظهارنظرهای خود را به صورت ناشناس روی اینترنت منتشر می کنند.

چین اخیراً با اجباری کردن ثبت نام واقعی (کاربران) برای تقریباً همه خدمات میکروبلاگ بر اساس شهر به شهر در سراسر کشور، کنترل اینترنتی را تشدید کرده است. اما حدود ٣٠٠ میلیون کاربر میکروبلاگ تا حدودی از این مقررات سرپیچی کرده اند.

براساس تغییرات پیشنهادی، متخلفان با مجازات کیفری مواجه خواهند شد و مجوز فعالیت های تجاری کسانی که از این مقررات سرپیچی کنند، لغو خواهد شد. تغییرات پیشنهادی اخیر همچنین ملزومات ثبت نام واقعی برای افرادی را که روی اینترنت و یا وبلاگ ها و یا تارنماهای ویژه گفتگوهای اینترنتی اطلاعات منتشر می کنند، افزايش می دهد.

در شرایطی که گذار قدرت و رهبری یک دهه حزب کمونیست به پایان خود نزدیک می شود، شبکه عظیم سانسور اینترنتی چین موسوم به «دیوار آتش عظیم چین» طی ماه های اخیر محدودیت های بیشتری بر کاربران اینترنتی اعمال کرده است.

دولت چین ادعا می کند که سیاست سانسور پکن با هدف حفظ ثبات اجتماعی اعمال می شود و به توقف رواج شایعات دروغین و مطالب نامناسب کمک خواهد کرد.

خدمات میکروبلاگ چین طی سال های اخیر از محبوبیت بسیاری برخوردار بوده است. تارنماهای شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک و توئیتر در چین مسدود هستند.
XS
SM
MD
LG