لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۹

رییس جمهوری آمریکا می گوید حمله به اینترنت در چین ناراحت کننده است


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می گوید از یک رخنه امنیتی اینترنتی که شرکت گوگل به چین نسبت می دهد «ناراحت» است.

بیل برتون، قائم مقام سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه به خبرنگاران گفت دولت اوباما انتظار دارد چین پاسخ هایی به حملاتی که گوگل می گوید از چین سرچشمه گرفته است، و هدف دسترسی به ایمیل های ناراضیان چینی بود، ارائه دهد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه در سخنرانی عمده ای درباره آزادی اینترنت از چین و دیگر دولت های مستبد خواست محدودیت های دسترسی شهروندان به اینترنت را لغو کنند.

در بیانیه ای که روز جمعه در وب سایت وزرات امور خارجه چین منتشر شده است گفته می شود واشنگتن از «باصطلاح» مفهوم آزادی اینترنت برای وارد آوردن اتهاماتی بی اساس علیه پکن استفاده می کند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه در سخنرانی عمده ای درباره آزادی اینترنت، از چین و دیگر دولت های استبدادی خواست حدود های وضع شده بر دسترسی شهروندان به اینترنت را لغو کنند.

کلینتون گفت چنین محدودیت هایی حقوق اساسی مردم برای بیان نظریات خود بدون ترس از تلافی جویی دولت را نقض می کند.

کلینتون نقطه نظرهایش را در میانه اختلافی بین چین و شرکت گوگل ابراز داشت. گوگل تهدید کرده است بدلیل نگرانی های ناشی از سانسور و هک کردن برخی از سایت های ای – میل، از جمله آنهایی که فعالان حقوق بشر استفاده می کنند، از چین خارج خواهد شد.

یک روزنامه رسمی در چین روز جمعه در سرمقاله ای اظهارات کلینتون را محکوم کرد.

اما سفیر آمریکا در پکن می گوید مورد گوگل بر مفهوم آزادی بیان بعنوان یک ارزش اساسی آمریکا تاکید می گذارد.

یک کارشناس آمریکایی «چین و اینترنت» در موسسه جامعه باز می گوید بحث جاری شهروندان چین را از وجود سانسور اینترنت در داخل کشورشان آگاه ساخته است.

XS
SM
MD
LG