لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۸

هند نگران افزایش نفوذ چین در منطقه است


هند نسبت به افزایش نفوذ چین در منطقه اقیانوس هند ابراز نگرانی می کند.

اس. ام. کریشنا، وزیر امور خارجه هند، روز سه شنبه در پارلمان گفت دولت هند به این نتیجه رسیده است که چینی ها «بیشتر از حد عادی به کشورهای اقیانوس هند، از جمله سری لانکا و برمه، علاقه نشان داده اند.»

کریشنا این نظر را دو روز پس از آن ابراز داشت که دو کشتی جنگی چینی در بندر رانگون در برمه پهلو گرفتند. در مدت ۶۰ سال این نخستین بار است که نیروی دریایی چین از برمه دیدن می کند.

افزون بر این، دهلی نو به خودداری پکن از صدور ویزا برای یک ژنرال ارشد هندی جهت سفر به چین برای مذاکرات سطح بالا اعتراض کرده است. چین درخواست صدور ویزا را به این دلیل رد کرده که ژنرال هندی کنترل بخشی از سرزمین کشمیر را، که چین تا حدودی مدعی آن است، کنترل می کند.

هند همچنین نگران آن است که چین تلاش خود را برای نفوذ در سری لانکا، کشوری که هند آن را یک متحد نزدیک تلقی می کند، گسترش دهد.

تجارت بین چین و هند از سال ۲۰۰۰، سی برابر شده، اما تنش بین آنها نیز شدت گرفته است.

در حالی که اقتصاد هند به سرعت رشد یافته، چین در بندر «گوادار» در پاکستان، بندر هامبانتوتا در سری لانکا، و در بخش های معدن و انرژی در سری لانکا سرمایه گذاری کرده است.

چین از برمه درخت ساج، که چوب آن از جمله در ساختن بدنه کشتی به کار می رود، و سنگ های قیمتی می خرد و از دولت نظامی آن در برابر تحریم های سازمان ملل متحد به دلیل نقض حقوق بشر حفاظت کرده است.

XS
SM
MD
LG