لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۹

چین بر ۶۰ میلیارد دلار صادرات ایالات متحده تعرفه وضع می کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ می گوید ایالات متحده می تواند فردا با چین برای حل مشاجره تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان به توافق برسد، اما پکن را متهم می کند که مانع تکمیل توافق شده است.

ترامپ در یک رشته توئیت در روز سه شنبه ایالات متحده را در حال حاضر در شرایطی به مراتب بهتر برای رسیدن به هر گونه توافق ممکن نشان داد و عبارت معمول خود را تکرار کرد که دیگر کشورها بر سر تجارت در دوره دولت او از ایالات متحده سوء استفاده نخواهند کرد.

تازه ترین اظهار نظر رئیس جمهوری آمریکا پس از آن عنوان شد که او مالیات کالاهای چینی صادراتی به ایالات متحده به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را افزایش داد و بر ۳۰۰ میلیارد دلار دیگر از صادرات چین تعرفه وضع کرد. چین در اقدامی تلافی جویانه بر کالاهای وارداتی آمریکا به ارزش ۶۰ میلیارد دلار تعرفه تعیین کرد.

وزارت امور مالی چین دوشنبه گفت این مالیات ۵ تا ۲۵ درصدی در اول ژوئن به اجرا گذاشته خواهد شد و بر ۵۱۴۰ محصول صادراتی آمریکا به چین اثر می گذارد. پکن می گوید در واکنش اش «یکجانبه گرایی و حمایت از تولید داخلی ایالات متحده در تجارت» را هدف گرفته است.

ترامپ هر چند به چین نسبت به اقدام های تلافی جویانه هشدار داده بود، گفت در نتیجه تعرفه هایی که ایالات متحده علیه چین اعمال کرده است «ده ها میلیارد دلار به خزانه ما سرازیر می شود».

تنش بر سر افزایش تعرفه ها باعث نزول حدودا ۲.۴ درصدی سهام «داو جونز» در بازار نیویورک در روز دوشنبه شد.

دو قانونگذار جمهوریخواه و دموکرات با ملاحظاتی از رویکرد رئیس جمهور در برابر چین حمایت کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG