لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۴

پارلمان چین لوایح امنیتی مربوط به هنگ کنگ را تصویب کرد


علی رغم اعتراضات گسترده در هنگ‌کنگ، پارلمان چین روز پنجشنبه ۸ خردادماه، لوایح امنیتی مربوط به دولت‌شهر هنگ‌کنگ را تصویب کرد.

به گزارش رویترز، با تصویب این لوایح، در پارلمان چین، فعالان دموکراسی خواه در هنگ‌کنگ نگران از بین رفتن آزادی‌ها و جایگاه اقتصادی این دولت‌شهر هستند.

چین اعلام کرده که این قانون با هدف مقابله با جدایی ، براندازی ، تروریسم و مداخلات خارجی در این شهر اجرا خواهد شد ، اما این طرح که هفته گذشته در پکن رونمایی شد ، نخستین اعتراضات بزرگ را در هنگ کنگ به همراه داشت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که دولت او درحال تدارک پاسخ محکمی به اقدام چین در تحمیل قوانین امنیت ملی جدید به هنگ کنگ است.

در روزهای گذشته آمریکا اقدام چین را محکوم کرد و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز پیشنهاد کنگره جمهوری خلق چین برای اعمال قوانین یک جانبه و خودسرانه بر هنگ‌ کنگ را محکوم کرد و گفت: «تصمیم دور زدن روندهای جاافتاده قانون‌گذاری هنگ کنگ و نادیده گرفتن اراده مردم هنگ کنگ، به منزله حکم مرگ درجه بالای خودمختاری است که پکن، طبق بیانیه چین و بریتانیا که در سازمان ملل ثبت شده، وعده‌اش را به آن‌ها داده است.»

در روزهای گذشته هزاران نفر در هنگ‌کنگ در اعتراض به اقدام چین برای تحمیل قانون امنیتی جدید، تظاهرات کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG