لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۴

گزارشی از ارائه کمک های چین به سایر کشورها


چین هرگز از کمک خارجی برای مداخله در امور کشوری دیگر استفاده نخواهد کرد.

به گفته منابع خبری دولت چین روز پنجشنبه با انتشار گزارشی هدف ها و دامنه کمک خارجی را تشریح کرد. در این گزارش نخستین کمک ها به کره شمالی و ویتنام در دهه ۱۹۵۰ میلادی نیز اشاره شده است.

گزارش تصریح می کند چین در شش دهه منتهی به سال ۲۰۰۹ در مجموع ۳۹ میلیارد دلار به برخی کشورها کمک کرده که حدود ۴۰ درصد از آن کمک ها بلاعوض و بقیه وام های با بهره پایین یا بی بهره بوده است. تقریبا حدود ۸۰ درصد کمک ها به کشورهای آفریقایی و آسیایی اختصاص داشته که سهم آفریقا در سال ۲۰۰۹ حدود ۴۵ درصد بوده است.

بر اساس این گزارش یکی از اصول کمک خارجی چین بر مبنای کمک به توسعه کشورها در تقویت زیر ساخت ها بوده است.

اصل دیگر این است که چین هیچ شرط سیاسی برای کمک تحمیل نکرده یا آن را برای مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر به کار نخواهد گرفت. در این گزارش همچنین تاکید شده که چین از این کمک ها برای دریافت امتیازهای سیاسی به نفع خود استفاده نخواهد کرد.

گزارش می افزاید که پکن طی این سال ها و تا حد امکان از کمک دریغ نکرده اما با توجه به ان که کشوری در حال رشد محسوب می شود باید نیازهای خود را نیز مد نظر داشته باشد.

بر اساس این گزارش به جز از کشورهای آسیایی و افریقایی، دیگر دریافت کنندگان عمده کمک های چین کشورهای امریکای لاتین، کارائیب و اروپای شرقی هستند.

همچنین در این گزارش آمده است که چین به افزایش کمک های خارجی ادامه خواهد داد و از جامعه بین المللی نیز خواستار همکاری و مشارکت بیشتر در مقابله با چالش هایی است که در برابر کشورهای در حال توسعه قرار دارد.

XS
SM
MD
LG