لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۲

بانوی اول چین، نماد دیپلماسی یا کلید بازاریابی


شی جیپینگ، قدرتمندترین مرد چین و در صدر دومین اقتصاد بزرگ جهان است اما وقتی همسر رئیس جمهوری چین، شوهرش را در رشته سفرهای خارجی همراهی کرد، همه نگاه‌ها متوجه بانوی اول چین شده است.

پنگ لی یوان، بانوی اول جدید چین، طی چند روز گذشته، و در سفر با رئیس جمهور به مسکو و ظاهر کاملا متفاوتش با بانوی اول سابق این کشور، نقل محافل شبکه‌های اجتماعی بود.

ظاهر خانم پنگ لی یوان، در اولین سفر خارجی همسرش به عنوان رئیس جمهوری چین، مورد تحسین قرار گرفت و رسانه‌ها از کفش و مدل لباس و موی او تعریف کردند.

بانوی اول ۵۰ ساله چین، خواننده ارتش آزاد خلق است و اغلب با کارلا برونی ، میشل اوباما، رایزا گرباچف، و حتی کیت میدلتون مقایسه می شود: به عنوان شخصیتی کاریزماتیک و جریان ساز از نظر مد.

پنگ لی یوان در خانواده‌ای فقیر متولد شده و از استعداد آواز برای ترک شهرش بهره گرفت. او برای تحصیل در کنسرواتوار موسیقی چین و گرفتن مدرک تحصیلی سخت تلاش کرد.

بانوان نخست قبلی چین حضور سیاسی چندانی از خود به جای نگذاشته اند. زمانی که شی جیپینگ به موقعیت ممتاز حزب کمونیست چین دست یافت، تحیلیگران پیش بینی کردند که خانم پنگ مانند همسران نخست وزیران قبلی موقعیتی بی‌سر و صدا را دنبال خواهد کرد. این خواننده سوپرانو در سال‌های اخیر اجراهای عظیم و پرزرق و برقی را روی صحنه موسیقی اجرا کرده است.

برخی تحلیلگران امیدوارند که خانم پنگ با لباس‌های رنگی که به تن می کند، نقش بیشتری را در عرصه سیاسی چین ایفا کند. او در سال ۲۰۱۱ به عنوان سفیر حسن نیت سازمان ملل متحد در مبارزه با ایدز انتخاب شد.

پنگ در ۱۸ سالگی به ارتش آزاد خلق چین پیوست و قبل از آن که با آقای شی در سال ۱۹۸۶ آشنا شود، شهرت بالایی در خوانندگی فولک برای خود به هم زده بود. او بیش از همه به خاطر خواندن آوازهای فولک در ۲۴ سال گذشته به عنوان تک خوان جشن بزرگ سالانه بهار، که شاید پربیننده‌ترین برنامه تلویزیونی جهان باشد، معروف است.

XS
SM
MD
LG