لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

انتقاد چين از تشديد تحريمها عليه ايران


چين با انتقاد از اتحاديه اروپا به خاطر تصويب تحريم های شديدتر عليه ايران بار ديگر خواستار گفتگو برای حل مساله هسته ای ايران شد.

اتحاديه اروپا روز دوشنبه تحريم های جديدتری عليه موسسه های مالی، صنعت نفت و گاز و شرکت های دولتی ايران تصويب کرد. همچنين محدوديت های بيشتری عليه بانک مرکزی ايران به اجرا خواهد گذاشت.

هدف از اجرای تحريم های شديدتر ايجاد فشار بيشتر بر تهران است. اما جمهوری اسلامی روابط نزديک تجاری با پکن دارد. چين، بزرگترين خريدار نفت ايران، عليه اجرای تحريم های اقتصادی عليه ايران مقاومت می کند. روسيه نيز به دليل همکاری در راه اندازی نيروگاه هسته ای با تحريمهای بيشتر عليه ايران مخالف است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چين با تأکيد بر گفتگو و همکاری برای حل مساله هسته ای ايران، گفت: ما با اعمال تحريم های يکجانبه عليه ايران و استفاده از تحريم برای ايجاد فشار در حل مساله هسته ای ايران مخالفيم. اين اقدام تنها شرايط را پيچيده تر می کند و رويارويی با تهران را تشديد خواهد کرد. فرصت های خوبی برای گفتگو و همکاری با ايران به دست آمده است و فرصت بزرگی برای تلاش های ديپلماتيک وجود دارد.

کاترين اشتون مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا که کشورهای آمريکا، چين، روسيه، بريتانيا، فرانسه و آلمان را در مذاکرات با ايران نمايندگی می کند روز دوشنبه گفت: جامعه جهانی اميدوار است که تشديد فشار ايران را وادار کند به زودی برای مصالحه به ميز مذاکراه بازگردد.

از سوی ديگر رامين مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه ايران گفت اينکه اجرای تحريم از سوی گروهی جنگ طلب مردم و کشورهای منطقه را تهديد می کند، اهميتی ندارد. او تصميم اتحاديه اروپا در اجرای تحريم های شديدتر را يک اشتباه محاسباتی خواند.

ايران بر صلح آميز بودن برنامه های هسته ای خود تاکيد کرده است.
XS
SM
MD
LG