لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۵

چين بزرگترين توليدکننده گازهای گلخانه ای در جهان


پرجمعيت ترين کشور جهان در صنايع عظيم و رو به رشد خود به زغال سنگ وابستگی شديدی دارد اما، آگاهی بيشتر مردم چين به تاثيرات آلودگی هوا باعث شده اين کشور تلاشی جدی را برای مقابله با آلودگی هوا آغاز کند.

برخی روزها ردپای هزينه زيست محيطی که چين برای توسعه می پردازد در آسمان خاکستری پکن ديده می شود. چين مانند کشورهای در حال توسعه ديگر موظف به کاهش دی اکسيد کربن خود نيست، اما آگاهی بيشتر مردم اين کشور در مورد تاثيرات آلودگی هوا، دولت چين را برای کاهش آلودگی تحت فشار قرار داده است.

وو چانگوآ مدير «گروه آب و هوا» در چين می گويد: آلودگی هوای پکن که ناشی از ذرات معلق ۲ و نيم ميکرونی است، به علاوه آلودگی های شيميايی که در نقاط مختلف کشور ديده می شود، مردم چين را به واکنش وا داشته و صدای درخواست جدی برای کاهش آلودگی هوا و تلاش برای مقابله با اين مشکل شنيده می شود.

چين ۸٠ ميليارد دلار از بودجه پنج سال آينده را به حفاظت از محيط زيست اختصاص داده و صرفه جويی سوختی را به يکی از اولويت های کشور تبديل کرده است. همچنين دولت چين اخيراً اعلام کرد در آينده پيش از آغاز هر پروژه صنعتی تاثيرات زيست محيطی آن ابتدا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ژو شنگژيان وزير محيط زيست چين می گويد: ما بايد حفاظت از محيط زيست را به يکی از عناصر اصلی تلاش برای رشد اقتصادی تبديل کنيم. رشد اقتصادی بدون توجه به محيط زيست مثل اين است که آب درياچه ای را خالی کنيم و بعد بخواهيم از آن ماهيگيری کنيم.

چين سرمايه گذاری در حمل و نقل عمومی و همچنين سوخت موثر را افزايش داده است. در ماه ژانويه پکن و چهار شهر ديگر همراه با دو استان چين، برنامه جديدی را برای کاهش آلودگی هوا آغاز کردند.

در حالی که فعالان محيط زيست تلاش های اخير چين را قابل تمجيد می دانند اما تاکيد دارند اين کشور هنوز از قانون سراسری برای کاهش آلودگی و صرفه جويی سوخت برخوردار نيست.

مقام های چينی می گويند يکی از اهداف اصلی کشور در تلاش برای حفاظت از محيط زيست همکاری با ديگر کشورهای جهان است.
XS
SM
MD
LG