لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۹

بانک مرکزی چین در تدارک تغییر راهبردهای پولی


بانک مردم چین
بانک مردم چین
بانک مرکزی چین امروز چهارشنبه اعلام کرد که در تدارک تغییر راهبردهای پولی خود است.

ارقام و آمار اعلام شده از میزان صادرات چین طی ماه آوریل (ماه گذشته میلادی) حاکی از رشد اقتصاد آن کشور و افزایش میزان تقاضای بازارهای مصرف جهان برای فراورده های چینی بود، اما اقتصاددانان به سرعت دریافتند که این ارقام توسط سرمایه گذارانی که با یوآن معاملات خود را انجام می دهند، دستکاری شده و آنچه اعلام شده، بیش از اندازه واقعی بوده است.

از پیامدهای این اقدام می تواند افزایش ارزش یوآن به اندازه ای باشد که به تزلزل صادرات چین و اقتصاد کلان آن کشور بیانجامد و از این روی، بانک مردم چین امسال تا اندازه زیادی در معاملات بازار داخلی ارز آن کشور مداخله کرده و در این راستا به خرید دلار و فروش یوآن اقدام کرده است.

اما پرسشی که در این میان مطرح می شود آن است که بانک مردم چین چگونه می تواند بازارهای داخلی را از صدمه یوآنی که فروخته مصون نگاه دارد.

اقدام تازه بانک مردم چین حاکی از کوشش این نهاد مالی است برای جلوگیری از آسیب ورود مبالغ گزاف پول به چین. این اقدام ممکن است شامل اعمال تغییراتی در نرخ بهره، شرایط بازارهای داخلی چین و در نتیجه تغییر میزان رشد اقتصادی آن کشور باشد.

با این همه، بانک مردم چین باید به اتخاذ تدابیری دست بزند که مانع از وارد آمدن ضربه های مخرب به اقتصاد داخلی چین شود.

برآورد خبرگزاری رویترز بر مبنای داده های رسمی دولت چین حاکی از آن است که طی سه ماه نخست سال جاری میلادی، نزدیک به ۱۸۱ میلیارد دلار به شکل پول نقد وارد چین شده است و بخشی از ورود بی رویه این مبالغ هنگفت، در سیاست های مالی متزلزل ایالات متحده و اتحادیه اروپا ریشه دارد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG