لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۶

رهبر آینده چین، میراث دار اقتصادی در زمانی حساس


رهبران چین در طی دیدارهای هفته جاری در پکن بار دیگر بر تعهد خود برای شکوفایی اقتصاد کشور در طی ده سال آینده تاکید کردند. اما چالش های اقتصادی پیش روی رهبران آینده چین در مقایسه با دشواری هایی که رهبران این کشور در طی دهه گذشته با آن ها روبرو بودند، جدی تر هستند.

آرمان های چین برای شکوفایی اقتصادی در دهه آینده بارها در گفتگوها و در حاشیه دیدارهای «کنگره حزب ملی» و نیز در پوشش رسانه ها از این گردهمایی انعکاس یافتند.

هو جین تائو، رئیس جمهوری چین که دوره خدمت وی به پایان رسیده است نیز به کرات در مورد توسعه اقتصادی و چالش هایی که اقتصاد چین در دهه های آتی با آن ها روبرو خواهد بود، اظهارنظر کرد.

اقتصاد چین در طی سال جاری کندترین رشد را در بیش از یک دهه گذشته داشت. با وجودی که رشد اقتصادی سالانه این کشور کماکان هفت و نیم درصد پیش بینی شده است، اما این نرخ رشد تقریباً نصف نرخ رشد پنج سال گذشته چین است.

الگوی رشد اقتصادی چین برای سال های متمادی بر صادرات متمرکز بوده است. هم اکنون رهبران این کشور در تلاش هستند تا از صادرات فاصله بگیرند و اقتصاد خود را بر تقویت مصرف داخلی و حرکت به سوی جلب مصرف گرایی در داخل کشور متمرکز کنند.

یک کارشناس اقتصادی مستقر در پکن پیش بینی کرده است که گذار اقتصاد چین از صادرات به مصرف داخلی چالش جدی و دشواری برای رهبران آینده این کشور است که تطابق با آن به کندی نرخ رشد اقتصادی منتهی خواهد شد.
XS
SM
MD
LG