لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۶

ابتکار یک شاعر چینی: دیوان اشعار سیار


کامیونی که به دیوان اشعار سیار مشهور شده - Screenshot: Newsflare
کامیونی که به دیوان اشعار سیار مشهور شده - Screenshot: Newsflare

ابتکار یک راننده خوش ذوق و اهل فرهنگ چینی خبرساز شد و با واکنش های مثبتی در شبکه های اجتماعی همراه بود.

«هی ژیانوی» کامیون خود را با استفاده از اشعار و ترانه هایی که سروده تزئین کرده و از این طریق آثار ادبی خود را در کوچه و خیابان های شهر معرفی می کند، به گفته خودش او صاحب دیوان اشعار سیار است.

این راننده کامیون ساکن شهر «شنگدو» در استان «سی شوان» است و هزینه زندگی خود را از طریق حمل کالاهای تجاری، محصولات کشاورزی یا تولیدات صنعتی تأمین می کند.

هی ژیانوی باید ساعت های طولانی در جاده های مختلف این استان و مناطق اطراف رانندگی کند، او در این مسیرهای طولانی، با الهام از طبیعت، شهرها و مردمان این نواحی شعر می گوید و ترانه می سراید.

این راننده چینی علاقه زیادی به ادبیات داشته ولی به دلیل مشکلات اقتصادی و برای تأمین هزینه های زندگی، مجبور به انتخاب مسیر متفاوتی شده است.

با این حال او هنگام استراحت در رستوران ها و قهوه خانه های بین جاده ای، یا در اوقات فراغت خود مطالعه می کند و با آثار بزرگان فرهنگ و ادب چین آشنا است.

هی ژیانوی، سی شعر و ترانه ای که خود سروده روی قسمت های مختلف کامیونش نوشته و از اینکه آثار خود را از این طریق به نمایش گذاشته، احساس رضایت می کند.

نوشتن جملات قصار، ضرب المثل، حکایت یا اشعار کوتاه روی گاری، کامیون یا تریلی در چین متدوال است، ولی این نخستین باری است که یک راننده با استفاده از سروده های خود، کامیونش را به این شکل تزئین می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG