لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۶

با اجازه دولت چین، بیوه برنده چینی جایزه صلح نوبل از حصر خانگی خارج شد و به آلمان رفت


لیو شیا بیوه «لیو شیابائو» ناراضی فقید چینی - آرشیو
لیو شیا بیوه «لیو شیابائو» ناراضی فقید چینی - آرشیو

پس از هشت سال حصر خانگی، سرانجام «لیو شیا» بیوه «لیو شیابائو» ناراضی فقید چینی و برنده جایزه صلح نوبل اجازه یافت از کشورش خارج شود.

وزارت خارجه چین تایید کرد که لیو برای درمان پزشکی کشور را به مقصد آلمان ترک کرده است.

لیو شیابائو که سال گذشته در چنین ماهی در زندان چین به بیماری سرطان از دنیا رفت، به خاطر تلاش هایش در پیشبرد دموکراسی در چین در سال ۲۰۱۰ و هنگامی که در زندان بود برنده جایزه صلح نوبل شد، اما حکومت چین نه تنها اجازه نداد برای دریافت جایزه اش از کشور خارج شود، بلکه حتی قدمی در راه آزادی وی از زندان بر نداشت، درحالی که به بیماری سرطان کبد دچار بود.

آزادی لیو همزمان شده است با سفر لی کچیانگ نخست وزیر چین به آلمان. به نوشته روزنامه «مورنینگ پست» چاپ چین، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان از نخست وزیر چین خواستار آزادی لیو شده بود.

از زمان مرگ لیو شیابائو، آلمان و سایر کشورهای اروپائی خواستار آزادی و خروج از کشور همسر او شده بودند.

لیو شیا شاعر و هنرمند است. دوستانش می‌گویند حصر خانگی و مرگ همسرش از نظر روانی به وی آسیب شدید رسانده و در ماه مه پیام ضبط شده اش را در شبکه های اجتماعی گذاشته و گفته بود دیگر هیچ امیدی به ترک کشورش ندارد.

در یک پیام که در شبکه های اجتماعی از سوی برادرش نوشته شده و صحت آن به تایید خبرگزاری آسوشیتدپرس رسیده است، لیو از همه کسانی که در این مدت به فکر او بوده اند سپاسگزاری و ابراز امیدواری کرده است که از این پس در آرامش و شادی زندگی را سپری سازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG