لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

چین تعرفه‌ها بر ۷۵ میلیارد دلار واردت از ایالات متحده را کاهش می‌دهد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - چین در یک آتش بس تجاری با واشنگتن تعرفه ها بر ۷۵ میلیارد دلار واردات از آمریکا شامل سویا، گوشت خوک و قطعات خودرو را کاهش می دهد. پکن همزمان با شیوع پر هزینه ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند.

این کاهش تعرفه ها به دنبال امضای «مرحله ۱» توافقی اتفاق می افتد که هدف از آن پایان دادن به جنگ تعرفه ای طولانی بین چین و آمریکا بر سر جاه طلبی پکن در حوزه فناوری و مازاد تجاری است. دو طرف موضعی آشتی جویانه اتخاذ کرده اند، اما ادامه مشاجره می تواند رشد اقتصادی در جهان را تحت تاثیر قرار دهد.

آمریکا ماه گذشته از تعرفه ها بر کالاهای چینی کاسته بود. نشانه ای وجود ندارد که پکن کاهش تعرفه هایش را در واکنش به افزایش هزینه های مهار شیوع ویروس کرونا تغییر داده باشد. شیوع این ویروس باعث تعطیلی کارخانه ها، رستوران ها و فروشگاه ها و افول فعالیت های تجاری در چین شده است.

وزارت امور مالی چین در بیانیه ای گفت: «گام های بعدی بستگی به توسعه وضعیت اقتصادی و تجاری چین و ایالات متحده دارد. ما امیداریم در جهت حذف کامل تمام تعرفه های افزایش یافته با ایالات متحده همکاری کنیم.»

نرخ مالیات چین بر ۹۱۶ قلم محصول آمریکایی شامل سویا، گوشت خوک و ماهی از ۱۴ فوریه از ۱۰ درصد به ۵ درصد تقلیل می یابد. نرخ مالیات پکن بر ۸۰۱ قلم کالا شامل قطعات خودرو از ۵ درصد به ۲.۵ درصد کاهش خواهد یافت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG