لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۳

تقویت قدرت فرهنگی چین


تقویت قدرت فرهنگی چین
تقویت قدرت فرهنگی چین

رهبران حزب کمونیست چین می خواهند برای تقویت فرهنگ چین به عنوان راهی جهت ارائه قدرت نرم به خارج و معنا بخشیدن به رشد اقتصادی شتابنده در داخل گام هایی برداشته شود.

این پیشنهاد روز سه شنبه در پایان نشست محرمانه چهار روزه کمیته مرکزی حزب ارائه شد. اعضا همچنین موافقت کردند هجدهمین کنگره ملی حزب – که در آن احتمالا نسل جدید رهبران تصویب خواهند شد – در اواخر سال آینده برگزار شود.

کمیته در بیانیه ای که خبرگزاری شین هوا آن را منتشر کرد، خواهان اختصاص دادن منابع بیشتری به خدمات فرهنگی شد و گفت این اقدام از وحدت ملی پشتیبانی خواهد کرد و یک احساس امنیت فرهنگی به وجود خواهد آورد.

برخی از منتقدین می گویند این پیشنهاد به معنای سانسور نزدیکتر جامعه نوپای اینترنتی چین خواهد بود که در آن سیاست های دولت با صراحتی فزاینده زیر سئوال می رود.

در بیانیه حزب آمده است تقویت قدرت نرم و نفوذ بین المللی فرهنگ چین یک فوریت است. در همین حال دولت باید زندگی فرهنگی غنی همراه با یک زندگی مادی سرشار به مردم ارائه دهد.

توصیه ها زمانی عنوان می شود که بسیاری از چینی ها دنبال کردن بی پروا و شتابان رشد اقتصادی کشور را زیر سئوال می کشند. حوادث اخیر در شبکه راه آهن بر این تردیدها افزوده است. در بیانیه همچنین گفته می شود یک صنعت فرهنگی نیرومند تر به رشد اقتصادی چین کمک خواهد کرد. خبرگزاری شین هوا یادآور شد که کره جنوبی از طریق صادرات فیلم ۷ برابر و از راه صدور بازی های کامپیوتری ۱۰ برابر بیشتر از چین درآمد دارد.

XS
SM
MD
LG